Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

A SNES-hez készült FX chip lényegében egy, a játékkártyákba épített extra hardver volt, amellyel az ilyesmiben amúgy nem képzett masinából poligonokat lehetett előcsalni. A leghíresebb erre építő program a Star Fox volt, de több olyan fejlesztő is akadt, akik ezt használva akarták lenyűgözni a játékosokat.

Az Elite belső fejlesztőstúdiója, a Motivetime rögtön két ilyen programon kezdett dolgozni: a Dirt Racer egy arcade játék lett volna, a PowerSlide pedig ennek szimulátoros párjának készült. A Dirt Racer néhány európai országban tényleg megjelent, de olyan ronda és gagyi lett, hogy nemhogy az amerikai premiert kellett lelőni, de a PowerSlide-projekt is a srapnel áldozatává vált. A cég később megpróbálta Atari Jaguarra, 3DO-ra, majd PC-re is elkészíteni a programot, de végül minden verziót töröltek. A játékból később kikerült videót látva ez érthető is...


Forrás: Edge #005. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Nem, azt hiszem ehhez még én sem vagyok elég menő...

Az mindenesetre érdekes, hogy az együttes ’83-as turnéjára időzített játék egyik szekciójában egy Herbie nevű kidobóval a banda rajongóit kell megverni – ezt én speciel nem raktam volna bele egy olyan programba, ami kifejezetten e rajongóknak készült...

Forrás: Electronic Fun with Computer Games 1983/01. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.


A magyar 576 KByte magazin 2000 februári száma.

A Stökivel és Hancuval felturbózott 576 KByte dicsőséges kora ugyan csak három számot élt meg, de aki ott volt, az feltehetően a mai napig emlékszik e vidám időszakra. Még akkor is, ha azokért a kis alcímekért valaki(ke)t kerékbe kellett volna törni...

Forrás: 576 KByte 2000/02. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Az európai Sony marketingnek több emlékezetes alkotást is köszönhetünk, de 2002-ben a srácok kicsit elveszítették a fonalat, és más kiadók játékait szimplán azok logóival próbáltak hirdetni. Nem állítom persze, hogy a Virtua Fighter 4 csak ezért nem lett anyagilag sikeres, mindenesetre az is biztos, hogy ez a túlzottan minimalista hirdetés nem segített a dolgokon...


Forrás: Official PlayStation Magazine (UK) #084. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Tokióban nap mint nap több ezer pachinko-teremben zajlanak hasonló jelenetek: idősebb hölgyek és urak öntenek vödörszám apró fémgolyókat az automatába, abban reménykedve, hogy abból jutalom gyanánt még több vödörnyi golyócska fog kiömleni. Aki igazán komolyan gondolja a bulit, az már előre feltankolt néhány köbmétert a golyókból. Ez a kép 2000-ben készült, de igazából 1948 óta bármikor replikálni lehetett volna; akár ma is.

Forrás: Getty Images. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Talán így nézett volna ki a Resident Evil 5, ha a játékot a Capcom pár évtizeddel korábban, a Commando-mánia idején készítette volna el. A pixelművész a svéd Junkboy volt.

Forrás: Geek-Art. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A magyar Club Nintendo Magazin 1994 februári száma.

Amikor a lap kintről kapott egy nagyszerű festményt, akkor már nem tudták elrontani a borítót. Igaz, a játékneveket leírni már nem mindig sikerült jól, és egy magyartanár vélhetően a rövid szlogenek olvastán is a szívéhez nyúlna, de higgyétek el, ezen az oldalon van a legkevesebb baki!

Pac-Man nevét amúgy a magazin a következő módokon próbálta leírni a borítón, illetve a tesztben: Pac Man, Pac-man, PacMan és Pac. Mindenhogy sikerült, csak helyesen nem.


Forrás: Club Nintendo Magazin 1994/02. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

A két itt hirdetett program közül az Abuse az érdekesebb: amennyire meg tudom állapítani, a teljes áron terjesztett program egyetlen funkciója az volt, hogy elindítása után valami sértést vágott az ember fejéhez. Mai modern korunkban természetesen erre már nem kell költeni – csak indítsunk el egy tetszőleges multiplayer programot, és máris érkeznek a megalázó kommentek.

Forrás: Antic 1982/06. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Amilyen jót tett Yuji Naka karrierjének az első Sonic the Hedgehog elkészítése, éppen olyan rosszat tett az eszelős siker fejlesztői szabadságának. Innentől kezdve a designer lényegében rá volt kényszerítve a Sonic-termelésre, pedig korábban egy rakás egyéb ötleten is dolgozhatott. Ilyen volt a képen látható Metal Lancer is, amely ugyan csak ez az egy kép maradt fenn, mégis érdekesnek tűnik. A játéktervező utolsó, Sonic előtti játékában egy fiatal lány által vezetett űrhajót lehetett volna irányítani, az akció pedig a Naka által leprogramozott sprite-forgató és -átméretező rutinoknak köszönhetően elképesztően látványos volt. Illetve lehetett volna...

Forrás: DenFamicoGamer. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Az MPEG csoport, illetve ennek szabványai 1988 óta próbálnak egységes megoldásokat találni a videojelek tömörítésére. Mivel még ma is százmilliók használják az általuk lefektetett megoldásokat, munkájukat sikeresnek minősíthetjük. A videó és annak tömörítése a játékok világában a CD-k megjelenésével vált fontossá; az első MPEG-kompatibilis konzol az 1990-es CD-i volt – feltéve, ha megvettük hozzá a külön kapható videokártyát.

Forrás: Edge #006. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.