Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Egy ritka undorító hirdetés, és egy még visszataszítóbb kisujj a Sonytól.


Forrás: Playboy 1973/03. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A Foxboro Computers bemutatóterme valamikor a hetvenes évek elején. A képen a FOX 2/30 mainframe gép látható néhány terminállal – a teljes rendszer működése a kézikönyvből ismerhető meg részletesen.

Forrás: Reddit. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Egy szűkszavú előzetes a Zedből.

Forrás: PC Zed 1998/06. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Az EGM 2001 szeptemberi száma volt az első újság, amely részletesen beszámolt a Final Fantasy X-ről, a játék történetéről, karaktereiről és persze a játékmenet részleteiről. A magazin remek kapcsolatainak köszönhetően sikerült elérniük, hogy az előfizetők számára exkluzív borítót rajzoljon Yoshitaka Amano, a széria egyik legfontosabb grafikusa. James Mielke szerkesztő fotói ennek folyamatát örökítik meg.

Forrás: Twitter. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

1976-ban egyáltalán nem volt magától értetődő, hogy kincset érő számítógépünkre valamiféle grafikus kijelző is rá van kötve, így aki ilyesmire vágyott, az maga eszkábált proto-monitort. Ezt az óriási felbontású példányt a BYTE magazinnak is író Thomas Buschbach rakta össze; hogy miként, az itt olvasható el.

Forrás: BYTE 1976/11. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Szerencse a szerencsétlenségben, avagy egy Hadouken segíthet leplezni egy nagyobb karcolást is.

Forrás: Reddit. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Amikor a Taito végül 1986-ban úgy döntött, hogy játékainak továbblicenszelése helyett saját maga fogja azok mikroszámítógépes verzióit elkészíteni, ezzel a hirdetéssel próbált bemutatkozni az amerikai piacon. A kisregény-formátum ma elképesztőnek tűnhet, de akkortájt nem volt szokatlan, hogy egy cég pár agyon-fókusztesztelt szlogen helyett inkább részletesen bemutatja magát és portékáit.

Forrás: Amiga World 1988/06. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

1993-ban vagyunk, tombol a Wolfenstein 3D-láz, de hivatalosan még a klasszikus kalandjátékok korát éljük – mit csinálsz? Tökéletes válasz nincs, de a Rainmaker stúdió elhatározta, hogy szépen összekeveri a két stílust, és így az Isle of Dead az első, és talán a mai napig az utolsó olyan koktél lett, amelynek két fő alkotóeleme az FPS, illetve a point and click kalandozás.

Mivel a felhasznált komponensek önállóan sem ütötték meg a mércét, ebből nyilván egy szörnyű játék született meg, de egy azért kipróbálás szükséges hozzá, hogy lássuk, milyen zsigeri módon nem illik össze ez a két játékelem.


Forrás: Electronic Entertainment #03. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Az MSX gépekre megjelent Synthe Saurus zeneszerkesztő program kézikönyvének címlapja, a cuki, ám cirka húszfilléres dinóval a középpontban. A Bit2 által fejlesztett program végül a vállalat legnagyobb sikerévé vált, pedig a Famicle Parodic-sorozat, és az AshGuine is népszerűek voltak. A kiadó erre való tekintettel nem sokkal később Graph Saurus néven egy rajzprogramot is kiadott, de az nem hozta a minden bizonnyal magasra belőtt terveket.

Forrás: Synthe Saurus User's Manual. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Négy játékból egy igazi klasszikus volt – a U.S. Gold általában nagyságrendekkel rosszabb aránnyal dolgozott, úgyhogy ez egy igazán jó hónap volt az angol kiadó számára.

Forrás: Amiga Power #03. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.