Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Amikor minden újság beállt a sorba, és olyan borítókat tervezett, amelyek nem csak eladták a lapot, de az azt nem ismerőkkel azt is közölték, hogy az milyen témakört dolgoz fel, a BYTE igen bátran szembe mert menni a konvenciókkal. Erről a borítóról ugyanis az égvilágon senki nem mondta volna meg, hogy többek között olyan cikkeket rejt, mint a „lehetetlen álomkazetta-interfész” vagy az izgató című „színes grafika fekete-fehér tévéken” írás.


Forrás: BYTE 1977/02. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Ki tudja, miért, a Sega nem az eredeti borítót használta a legendás Golden Axe Master System-verziójához, hanem ezt a sampon-reklám barbárt, a kajánul vigyorgó sárkánnyal a sarokban. No meg a kockásfüzet-hátterrel, ami érthetetlen okokból végigkövette a konzol teljes életútját.

A borítón amúgy (hivatalosan legalábbis) nem a közkedvelt és tökéletesen tévesen elnevezett Ax Battler látható, hanem egy kollégája, egy bizonyos Tarik. Ha már a három eltérő karaktert nem bírta el a konzol, hát a fejlesztők egy „teljesen új” hőst alkottak főszereplőnek...

Forrás: Moby Games. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Az 1964-es flipperasztal, a Mad World tökéletes pontossággal jósolta meg bolygónk 2020-as állapotát. Igaz, az aszpirin talán kevés lesz...

Forrás: Flickr. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Amikor az Atari megvásárolta az első Indiana Jones-film jogait, Harrison Ford képmásáért nem voltak hajlandók fizetni, így aztán a játék hirdetésein Indy izzadós unokaöccse próbálta ránk sózni a programot.


Forrás: Atari Age #04. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.


A Wizardry-széria japán illusztrálásával Jun Suemi hatalmas népszerűségre tett szert Japánban, így nyakra-főre kapta a hasonló fantasy játékok kiadóitól a felkéréseket. Az egyik olyan sorozat, amelynek vizuális identitását ő teremtette meg (a legelső, teljesen anime-ihletésű részt leszámítva) a Nihon Falcom által fejlesztett Brandish volt – a mellékelt képek mindegyike e szériához készült.

A kisképek felső sora: Brandish VT, Brandish 2, Brandish 3.
A kisképek alsó sora: Brandish Renewal, Brandish 2 Renewal.
A két nagy kép: Brandish 4, Brandish 3 Renewal.

Forrás: Video Games Densetsu. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A megszokottól eltérő, speciális betűtípusok ötlete 1970-ben még annyira sokkolóan új volt, hogy a nem éppen a fontok témájára specializálódó Playboy egy teljes oldalt szentelt a koncepciónak.

Forrás: Playboy 1970/04. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

A Nintendo 1889-ben jött létre, mégpedig azért, hogy egy japán kártyajátékhoz, a hanafudához gyártsanak kézzel festett lapokat. Mivel a kártya akkor még nem számított filléres fogyóeszköznek, a paklikat strapabíró fadobozban árulták, azokra pedig mindig valami rézkarc-másolatot raktak, hogy ne legyen olyan unalmas. Nem tudni, hogy pontosan mikor is készült ez a pakli, de az annak dobozán levő kép a Nintendo egyik első gyárát mutatja, ahol az alkalmazottak a szellős „üzemben” üldögélve festik egyenként a lapokat.

Forrás: Twitter. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Néhány fantasztikus pillanatkép Amerika különböző játéktermeiből, az 1981 és 1983 közötti első aranykorból.


Forrás: 2 Warps to Neptune. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A kilencvenes évek heves flamewarjainak lángjait részben a cégek táplálták, például az ilyen hirdetésekkel. Itt éppen az SSI rúg bele az 1992-ben már sokkal nagyobb szerepjáték-hatalomnak számító Origin Systemsbe, mondván, hogy a Legends of Valour scrollozása sokkal finomabb, mint az Ultima Underworldé.

Forrás: Computer Gaming World #102. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Az első számítógépeken a képernyőn látható dolgok elmentése borzasztó nehéz dolog volt, és igen sokáig egy fényképezőgépet is igényelt a folyamat. Ez az 1981-es cikk ehhez ad tanácsokat. A korai magyar játékújságok is így dolgoztak, éppcsak a felszerelésük volt jóval gyengébb, így a képeken bizony látszott e megoldás minden hátulütője.

Forrás: Atari Connection 1981/03. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.