Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


Így nézett volna ki a Brütal Legend, ha nem 2009-ben, hanem 1993 környékén jelenik meg – legalábbis a nagyszerű svéd grafikus, Junkboy elképzelései szerint. A művész előszeretettel képzeli el modern játékok évtizedekkel korábbi változatait, a valóságban nem létező demake-ek egy-egy képkockáján keresztül.

(Korábbi alkotások a művésztől: 1, 2, 3, 4.)

Forrás: Geek-Art. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Vine, Boot Camp, Parallels, CrossOver – az évek során rengeteg lehetőség volt, amely lehetővé tette, hogy Microsoft-fejlesztésű operációs rendszereket futtató gépekre írt szoftvereket elindítsunk Mac-en is. Rengeteg ilyen program létezett tehát, de csak az egyik viselte a minden képzeletet felülmúlóan szörnyű MacCharlie nevet...

Forrás: Mac Mothership. A bejegyzéshez jelenleg 8 hozzászólás van.

A Hardcore Computist nevű techno-anarchista fanzinra mindig számíthatott az ember, ha biztonsági másolatokat szeretett volna készíteni kedvenc számítógépes játékairól...


Forrás: Hardcore Computist #01. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

Egy univerzum-béli Metal Gear REX-hirdetés a Metal Gear Solid: Twin Snakesből, amely azt hivatott ábrázolni, hogy a tömeggyártott lépegetők milyen hatékonyak is lehetnek a jövő harcmezőin. A festmény Yoshiyuki Takani alkotása.

Forrás: Metal Gear Fandom. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.


Az Amstrad egyetlen konzolja, a GX4000 a totális bukások közé tartozik: bár a reklám a teljes játékterem otthoni élvezetéről beszél, a gépre mindössze 27 játék jelent meg, és ezek közül alig néhány rendelkezett arcade-gyökerekkel. A konzolból a hivatalos beszámoló szerint is alig 15 ezer darab fogyott.

Frank Langford, a hirdetés rajzolója, komoly gondokkal (vagy extrém mennyiségű dezinformációval) küzdhetett a koncepció megértése terén: bár a konzolon tényleg megjelent Barbarian II hősét úgy-ahogy sikerült lerajzolnia, az Amstrad-logóval szerelt lila Batman már jóval több kérdést vet fel. Igaz, a Denevérember legalább tényleg tiszteletét tette GX4000-en, ami sokkal több, mint amit a narancsszín R2, vagy a háttérben random akciókat végrehajtó fura szuperhősök és robotok fel tudtak mutatni.

Forrás: Zero #15. A bejegyzéshez jelenleg 10 hozzászólás van.

Egy milwaukee-i egyetem diákjai készítik elő és táplálják be a lyukkártyákat egy számítógépbe, amely az adatok alapján majd összepárosítja a tanulókat a közelgő iskolai táncra. A fotó 1963-ban készült.


Forrás: Wisconsin Historical Society. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

E meglepően részletes technikai információkat is tartalmazó hirdetés a Playboyban az elsőgenerációs Trinitron televíziók erényeit próbálja megvilágítani.

Forrás: Playboy 1973/06. A bejegyzéshez jelenleg 8 hozzászólás van.


Sokan csodálkoztak, amikor az Activision szerezte meg a Sekiro forgalmazásának nyugati jogait, pedig hát történelmileg remekül illeszkedik brandjükhöz egy olyan játék, amelyben egy japán harcos szeleteli fel mitológiájának változatos, olykor hatalmas tagjait.

Forrás: Zero #07. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

A nagyszerű hirdetés pontosan megmutatja, hogy a SimCity Enhanced Edition egész konkrétan miként is lett „feljavítva”: ha bármire rákattintottunk a játékban, kis töltést követően ZS-kategóriás díszletek közé helyezett ZS-kategóriás színészekkel eljátszatott „vicces” videókkal jutalmazta a program. Igen, ez volt a multimédia dicső korszaka, amelynek millió dollárt kóstáló ostobaságai majdnem csődbe vitték az Interplayt.


Forrás: Edge #010. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Igaz, az eredeti Space Invaders megjelenési évét nem sikerült eltalálni, de ettől még szimpatikus dolog, hogy 1991-ben ez az akkor már igen korosnak számító széria ilyen jelentős marketingtámogatást kapott. E játék családfája meglehetősen kacifántos: az amigás program lényegében a Majestic Twelve: The Space Invaders Part IV átirata volt. Átiratot mondok, pedig a munkát elvégző london The Kremlin stúdió valami teljesen mást csinált: sztorit (!) pakoltak a játékba, összekeverték a pályákat, az utolsó boss helyére pedig a Commando által ihletett sivatagi környezetet pakoltak. Bővebben itt.

Forrás: Amiga Power #07. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.