Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


A Konami metálos korszaka sajnos nem tartott sokáig – ez a logó kizárólag az azonos című Commodore 64-es, összesen tíz játékból álló gyűjtemény európai kiadását díszítette.

Forrás: Flickr. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

1982-ben járunk, amikor a Rubik-kocka letarolta az egész világot. Hogy más példát ne is hozzak, itt egy újsághír arról, hogy két program is született a találmány nyomán: az egyik a rendes, fizikai játék kirakásában segít, a másik pedig egy 4x4x4-es verzióval enged virtuálisan birkózni.


Forrás: Computer & Video Games #006. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Számítógép-magyarázó illusztráció, avagy a billentyűzet gombjainak megnyomásakor valami ilyesmi történik a PC-n belül.

Forrás: Chrome & Lightning. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.

Azt hiszem, a hirdető fő mondanivalója az volt, hogy a lemmingek nemsokára megérkeznek Super NES-re is.


Forrás: Electronic Gaming Monthly #030. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.

Egy IBM System/360 Model 91 szuperszámítógép csodálatosan kisuvickolt kezelőfelülete. A hardverfunkciókat nagyrészt közvetlenül, a millió gomb használatával lehetett elérni – a masina elképesztő, 16.6 megaflopsos teljesítményét 1968-tól a NASA is sokat használta.

Forrás: Flickr. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.


Nehéz lenne eldönteni, hogy a C vagy az Apple Logo e minden idők legkevésbé kereshető programozási nyelve, de az biztos, hogy rengeteg megharapott almán kell átvágnia magát annak, aki meg szeretné tudni, hogy a kifejezetten az Apple II számítógéphez kidolgozott nyelv miként is működött.

Forrás: BYTE 1983/03. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Bármiféle kommentár nélkül osztanám meg a MetaMorf 3-D nevű grafikus program dobozképét. Esetleg még annyit tennék hozzá, hogy az 1994-ben debütált programot a lelkes fejlesztő, Richard Goedeken igen sokáig támogatta: 2006-ban például kiadott egy olyan verziót, ami már Windows XP-n is futott. A program a csodás hivatalos weboldalról még ma is elérhető!


Forrás: Twitter. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.


Hogy ez a Jefferson is mekkora egy kolosszális lúzer volt... Na de most végre valahára valaki jól helyretette az öreget!

Forrás: Personal Computing 1981/05. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Szentséges záróizom, könyörülj meg rajtunk, ismét egy Psygnosis-játék remek alapötlettel, és jóval átlagon aluli játékmenettel!

Forrás: Computer Gaming World #119. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A Sony e stílusos hangszórójáról nekem a legújabb Mac Pro gépek ugrottak be, pedig a két készülék premierje között pontosan 50 év telt el. Még a méretük is hasonló, hiába tűnik a központi helyen levő reklámfotókon óriásinak a berendezés – bár 1970-hez képest így is meglepően időtálló stílusú hangfalakról van szó.


Forrás: Playboy 1970/03. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.