Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Egy kupacnyi Mega Drive-előzetes egy 1990-es EGM-ből. Az igazán érdekes a felhozatalból a Bean Ball Benny, amely végül nem jelent meg, és igen sokáig mindössze ez a négy kép és rövidke leírás volt minden, amit tudni lehetett róla. 2010-ben aztán valaki az Ebayen véletlenül megvásárolt egy félkész verziót rejtő kártyát, így most már videó is van már az amúgy pocséknak tűnő alkotásból.


Forrás: Electronic Gaming Monthly #013. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Egy Osborne Executive számítógép, és azon a CP/M operációs rendszer egyik fő nyavajája: az összes eltérő géptípus ragaszkodott a saját lemezformátumához, így a floppyk akkor sem voltak felhasználhatók több eltérő gyártmányú PC között, ha mind ugyanazt az operációs rendszert, sőt, konkrétan ugyanazt a lemezegységet használták. A programokat kiadó cégek emiatt sokszor 10-12 verzióban terjesztették szoftvereiket, amelyek minden lényegi téren megegyeztek, éppcsak a lemezek voltak a sokszorosítás előtt máshogy formattálva. Bár a CP/M anno igencsak hozzájárult a számítógépek elterjedéséhez, elsősorban e hátránya miatt tudta villámgyorsan kiszorítani a piacról a DOS.

Forrás: Swarmik. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Megdöbbentően olcsó Amiga-árak; legalábbis addig, amíg rá nem döbbenünk, hogy azok a magyar szöveg ellenére is osztrák schillingben értendők. Amikor a hirdetés megjelent, e valuta minden egysége 5.8 forintot ért.

Még két megjegyzés: 1) szép teljesítmény 1984 óta Amiga-specialista boltot üzemeltetni, amikor a gép csak egy évvel később került a boltokba, illetve 2) én eddig teljesen mást gondoltam a „nettó” szó jelentéséről.*

*legalább erre megérkezett a magyarázat, lásd a kommenteket!

Forrás: 576 KByte 1990/07. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

Ha jól olvasom a non-verbális kommunikációt, a szemüveges lány 0.7 másodpercen belül egy ordas nagy pofonnal lesz gazdagabb. A kép 1964-ben készült, Londonban

Forrás: Getty Images. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A CDTV finoman szólva is visszafogott fogadtatását követően nyilatkozták ezeket a Commodore illetékesei; nem lett volna vajon jó ötlet ezeket a dolgokat még a megjelenés előtt biztosítani?


Forrás: Amiga Power #03. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.

A Megatech volt az első, és igen sok éven keresztül az egyetlen cég, amelyik megpróbálkozott az erotikus japán szerepjátékok nyugati meghonosításával. A kezdeményezés alig néhány játék után bedőlt, de a Cobra Mission és a Knights of Xentar így is sok, a kilencvenes évek elején hormonálisan szuperaktív fiatal férfiú emlékeiben hagytak maradandó nyomot. Az előbbi két eltérő hirdetéssel is futott Amerikában: az első egy fényképet használt, illetve egy kisregénnyi szöveget – majd amikor kiderült, hogy ez egyáltalán nem működik, a Megatech teljes erővel ráment a manga-grafika felvállalására.

Forrás: Computer Gaming World #101 és 107. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.


1985-öt írunk, a videotex meghódította a plinkereket, akik nap mint nap online buliznak, kiélve fantáziáikat. Nem, én sem tudtam, hogy ez mit is jelent, így utánanéztem.

Nos, a People/Link egy korai online szolgáltatás volt; lényegében az első mainstream (tehát nem kifejezetten tech-mániásoknak szánt) közösségi felület volt ez, fórumokkal, csoportos chateléssel, és privát üzenetekkel – sőt, még vásárolni is lehetett. Csaknem minden reklám és cikk, amit találtam a párkereséssel kapcsolatos funkciókat tolta előtérbe (egy PR-cikk például egy Panda, illetve egy Azure nevű felhasználó megismerkedéséről és házasságáról szólt), a legtöbb magánemberi visszaemlékezés viszont az egyes számítógép-típusok használói által benépesített fórumokról szól.

Forrás: Compute #64. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Egy igen korai – processzort még nem is tartalmazó! – játéktermi automata reklámja a Segától. Az 1978-as Galaxy War játékmenete tökéletesen megtippelhető e fotóról: a képernyő rögzített helyein véletlenszerű sorrendben eltérő pontértékű ellenfelek tűnnek fel, és az a játékos kapja a pontot, aki előbb lövi azokat le a műanyag puskával.


Forrás: Flyer Fever. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Ha a Conan-filmeket követő évtizedben valaki egy barbár hőst tartalmazó játék borítójának megfestéséhez keresett ihletet, nem volt rá sok esély, hogy el tudta volna kerülni Arnold Schwarzenegger befolyását. Minden bizonnyal egy rakás másik példa is akad, mindenesetre az itt láthatók elég pofátlan másolatok; igaz, a rikasszó megmarkolásának fejlett manőverét egyik tudatlan grafikus sem másolta le. (Lásd a kommenteket.)

Forrás: Hardcore Gaming 101. A bejegyzéshez jelenleg 6 hozzászólás van.


Naoyuki Sato 1987-es rajza, amely egy japán magazin Macintosh-cikkét díszítette.

Forrás: Palm and Laser. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.