Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


A Westwood grafikusai minden bizonnyal elsírták magukat, amikor kiderült, hogy az Eye of the Beholdert Európában terjesztő U.S. Gold angol marketingesei milyen otromba logót ragasztottak játékukra. Ez a pink-zöld-sárga szörnyeteg kizárólag a brit Amiga-kiadáson szerepelt, az ottani játékosok legnagyobb szomorúságára.

Forrás: Amiga Power #02. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Három oldal a Capcom 1988-as NES-termékkatalógusából. Az itt bemutatott kilenc játékból három végül nem jelent meg: a Black Tiger e kiadásából mindössze ez a képkocka maradt ránk, viszont a cég első játékának, a Vulgus folytatásának szánt Titan Warriors egy csaknem végleges verziója 2007-ben kikerült az internetre. Az első Street Fighter NES-változatával kapcsolatban sokáig azt sem lehetett tudni, hogy tényleg zajlott-e a fejlesztés, avagy a Capcom csak tervezte-e azt – de 2018-ban a cég marketing-archívumából előkerült egy screenshot

Forrás: Video Game Ephemera. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

A hölgy cseppet sem mutatkozik lelkesnek aziránt, hogy tengerész ismerősével letesztelje a gép tudását...

A fotó 1944-ben készült, Amerika valamelyik korai játéktermében.


Forrás: Retro Bitch. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Volt idő, amikor cseppet sem volt természetes, hogy egy monitor van a számítógépre kötve – és bizony ekkortájt nem egy mérnök kénytelen volt egy-egy munkahelyi oszcilloszkópot használni az adatok megjelenítésére.

Forrás: BYTE 1975/12. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Bwa-ha-ha! Ha-ha-ha-haaaa!


Forrás: Zero #03. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Hogy mi a két fő különbség a Miracle Warriors angolul is megjelent Master System-verziója, illetve a konzolos cenzor által nem látott MSX-kiadás között? Nos, ezek cseppet sem elrejtve, sőt mi több, előtérbe tolva láthatók a játék ezen hirdetésén is...

Forrás: MSX Fan 1987/04. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Időről időre előjön az a vágy a kiadókban, hogy a játékosokat illatokkal és szagokkal csalogassák oda portékájukhoz. Mivel eddig senkinek sem sikerült kihoznia néhány szenzációhajhász állításnál többet ebből az ideából, nem vagyok róla meggyőződve, hogy ezt sikerre lehet vinni, de hát a próbálkozókat ez nem állítja meg. Az egyik első ilyen kísérletező az Infocom volt, akik természetesen a bőrruhás szépségeket tömegesen felvonultató Leather Goddesses of Phobos mellé adtak egy megvakarható szimatkártyát.

Mit tesz isten, a legutóbbi ilyen terv is csinos hölgyekkel volt összefüggésben: 2017-ben a Tecmo Koei jelentette be, hogy Dead or Alive Xtreme Sense néven VR-játékot készítenek a strandon élvezkedő lányokkal a főszerepben. Mivel ez egy hatalmas játéktermi kabinetnek készült, extra funkciókat is bejelentettek: a zuhanyzós és medencés jeleneteknél illatosított vízpárát fújt a gép a játékosra, aki így minden bizonnyal még inkább a sikamlós lányka mellé képzelte magát. Kár, hogy a gyakorlatban ez inkább úgy működött, mintha a szexi(nek szánt) pillanatokban valaki a játékos orra alá szellentett volna egy nedveset...

Forrás: Amiga World 1986/06. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Warren Spector vigyorog egy már rég nem létező szoftveráruház mellett, miután a megjelenés napján egy példánnyal megemelte az amúgy legfeljebb közepes Ultima: Worlds of Adventure 2 – Martian Dreams eladási számait. Vagy többel, ha a zacskóban további példányok lapulnak...

A fotó 1991-ben készült.


Forrás: Twitter. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Maximálisan biztos vagyok benne, hogy a hirdetés hátterében látható képnek eredetileg semmi köze nem volt a Lands of Lore-hoz, hisz az sem a játék látványvilágára nem emlékeztet, sem pedig az abban történt eseményekhez nem kapcsolódik.

Forrás: Computer Gaming World #107. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Az első Hegylakó létrejötte nem volt a legegyszerűbb forgatás a világon, és bizony a film eredeti forgatókönyvében egy rakás olyan jelenet is akadt, amely végül nem került be a filmbe. Ilyen volt a Kurgan és Yung Dol Kim közti viadal is, amelyet ugyan leforgattak, de végül kivágtak a filmből. A felvételek később megsemmisültek, így csak néhány tucat fénykép őrzi a jelenet emlékét.

És hogy miért is szerepel mindez a Retro.Landen? Hát a környezet miatt, amely azt az irodaházat hivatott bemutatni, ahol Yung éjjeli őrként dolgozott. Az általam beazonosítani nem tudott terminálok sora remek hátteret biztosít a csatához – amelyben egyébként két számítógépet is darabokra vágtak a küzdőfelek.

Forrás: ’80s Movies. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.