Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


A hazai Club Nintendo Magazin léte minden egyes alkalommal megdöbbent, akárhányszor csak elém kerül egy lapszám. Bár impresszum híján gőzünk sem lehet arról, hogy hol és hogyan készült az újság, mindenesetre a tartalom alapján finoman szólva sem lepődnék meg azon, ha az teljes egészében fordítás lenne. Sőt, továbbmegyek: szerintem olyan emberek dobták össze a szöveget, akik sem magyarul nem tudtak megfelelően, sem pedig a videojátékokat nem ismerték. Nem elég, hogy a cikkek hemzsegnek a helyesírási hibáktól és rosszul fordított dolgokról, de az egyik alcímben még a játéknak otthont adó Zebes bolygó nevét sem sikerült leírni. A cikk helyenként már-már Google Translate-szintre süllyed, így az olvasáshoz jó szórakozást kívánok.

„Fantasztikus hang és grafikus világba fog elkalauzolni az SNES új szerzeménye.”

Forrás: Club Nintendo Magazin 1994/03. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Két teljesen nonszensz hír egy oldalon: az 1984-es Olimpia hivatalos videojátéka (!) az Atari lett, illetve a svédek állítólag megőrülnek a senki által nem ismert Captain Atariért.


Forrás: Atari Age 1982/03. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Dr. Joseph Kates feltaláló műve volt a Bertie nevű „elektromos agy”, amely tic-tac-toe-t tudott játszani. A kép 1950-ben készült egy kanadai kiállításon, és ahogy látszik, Bertie választott sportágában sem volt legyőzhetetlen harcos .

Forrás: Getty Images. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


A játékgyűjtemény, amelynek köszönhetően a Wasteland 2 helyett végül a Fallout született meg az Interplay mindenki által elfeledett műhelyében. Bővebben itt.

Forrás: Electronic Entertainment #03. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Fantasztikus pillanatkép egy kaliforniai játékteremből. A kép 1981 második felében készült, bár ezt a frizurák és a ruhák itt nem is mutatják.

Forrás: Stanford University Libraries. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Nem hiszem, hogy valaha is születik magyar fejlesztő műhelyében olyan program, amely az augsburgi vagy a mohácsi csatát a valós események mentén dolgozná fel, de a Capcomot nem akadályozta patriotizmus, ha jó játék készítéséről volt szó. Már az 1942 is egy amerikai vadászgépet bízott a játékosra a csendes-óceáni fronton, de a folytatás, az 1943 egyenesen a japán hadsereg számára végzetes midwayi csatát dolgozta fel. Így aztán az utolsó pályán a japán játékosoknak is az ikonikus Yamato csatahajót kellett elpusztítaniuk, a Famicom-verzió e reklámján pedig a Mikuma nehézcirkáló utolsó pillanatai láthatók. Amennyire utána tudtam nézni, a legkisebb felháborodás sem kísérte a játék megjelenését.


Forrás: Family Computer Magazine #056. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Nobuteru Yuuki vázlatai, illetve az azok alapján készült dobozképek: balra a Brandish FM Towns-kiadása, jobbra pedig a Record of Lodoss War PC Engine CD-s verziója látható.

Forrás: Video Games Densetsu. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Guile hitboxai a különböző animációs fázisai során, természetesen a Street Fighter II fejlesztésének idejéből.

Forrás: Twitter. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Volt idő, amikor a Konami az amerikai PC-s piac egyik legfontosabb kiadója volt, a rengeteg saját fejlesztés mellett igen sok európai játékot is terjesztve ezen a piacon. A fenti négy reklám egyetlen magazinban kapott helyet 1992 karácsonyán.

Forrás: Computer Gaming World #101. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

A Donkey Kong-müzli pár hónappal a játék megjelenését követően, 1982 elején már az amerikai boltokban is volt. Az elvileg hordókat formázó müzlidarabok ropogása a gyártó szerint olyan jellegzetes volt, hogy az egész reklámstratégiát erre fűzték fel. A játék csillagának néhány éven belül leáldozott, így 1984-ben a Ralston be is szüntette a reggeli falatkák forgalmazását.

A müzlisdobozt díszítő festmény egy Leslie Cabarga nevű grafikus műve.


Forrás: Leslie Cabarga. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.