Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Az Edge bemutatja az akkor hivatalosan még be sem jelentett újgenerációs Sega-konzolt, a Saturnt. Noha nyilván nem stimmelhetett még minden információ (és a fantáziarajz sem hasonlít a végleges hardverre), egy állítás egész biztosan nem igaz: legjobb tudomásunk szerint a Sony sosem tervezte kiadni saját játékait a PlayStation mellett Saturnra is. (Ami viszont igaz: az érintett cégek amerikai vezetői egyeztettek egy közös konzol létrehozásáról, de a japán vezetés mindkét oldalról megvétózta e terveket.)

Forrás: Edge #005. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Erre a szóviccre talán még Stöki is büszke lenne!


Forrás: Zero #28. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Boris Vallejo neve nem véletlenül vált világszerte ismertté: fantasy témájú művei a szórakoztatóipar évtizedeit befolyásolták. A festő e műve például ugyan egy késői Conan-regényhez készült, ám az azon látható bestia, illetve a harcos által felvett póz egy sereg borítón feltűnt. Néhányan szinte változtatások nélkül lopták le a kompozíciót, és csak a hősre leselkedő konkrét veszélyt értelmezték át, mások viszont ravaszabb módon jártak el. A Bard’s Tale Construction Set grafikusa egyszerűen szétszedte és elszórta az eredeti kép két alakját (illetve egyéb Vallejo-műveket), a Magic Candle II borítóján pedig a tűzokádó hüllő került újraértelmezésre.

Forrás: Hardcore Gaming 101. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


A magyar PC-X magazin 1997 februári száma.

Bár a borítóról abszolút nem derül ki, a kép a Star Trek: Borg játékból származik. A PC-X címlapjai szokszor szembementek az újságírói berögződésekkel és szokásokkal, és megdöbbentően kevés információt szolgáltattak arról, hogy pontosan mi is a lap tartalma.

Forrás: PC-X 1997/02. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

1984 tavaszán Bill Gates és Steve Jobs ellenfelek helyett még szövetségesek voltak – olyannyira, hogy az első, nem az Apple által fejlesztett Macintosh-programok is a Microsofttól érkeztek. Sőt, az interjú szerint Microsoft szoftvermérnökei komolyan segítették a Mac-et tervező csapatot is; többek közt az is a Microsoft nyomásának köszönhető, hogy a gép végül nem 64K, hanem 128K memóriával jelent meg.

Forrás: MacWorld #001. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Meg kell vallanom, nem teljesen értem ennek a hirdetésnek a koncepcióját (együnk mi is Maxell floppyt?), de a koncepció, a látvány van olyan szórakoztató, hogy muszáj volt megosztani.


Forrás: Amiga World 1985/02. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Mielőtt Ken Hodges a NASA egyik kiemelt illusztrátorává vált volna, hirdetések festésével kereste a kenyérrevalót. Mint látjuk, az űr már ezekben a korai időkben is vonzotta; vagy persze az is lehet, hogy a nyolcvanas évek második felében szigorúan tilos volt bármilyen más háttérrel dolgoznia a grafikusoknak. És aki eddig esetleg nem tudta, hogy miért így hívják a tükörreflexes fényképezőgépeket, hát az most bizony ezt is megtudta!

Forrás: Tumblr. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


A magyar Computer Aktív magazin egyik 2001 februári száma.

Drámai hírrel indul a lap ezen száma: megszűnt a Matáv által biztosított 150 forintos éjszakai hívási díj, így a betárcsázós internetezés alaposan megdrágult hazánkban. A tüntetés február 16-ára volt bejelentve. E mellett igazán eltörpül a hír, hogy az első Microsoft-konzol egyes részeit itthon szerelik majd össze...

Forrás: Computer Aktív 2001/03. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

Az amerikai The Dispatch magazin 1982. április 9-i számának minden hisztériakeltés nélküli, elfogulatlan cikke szerint az ország lakosságának egyharmadát fenyegeti az a veszély, hogy sztrókot vagy szívrohamot kap a játéktermi gépek által keltett szörnyű izgalomban. Az illusztráció egy bizonyos Chuck Trapkus műve.


Forrás: Retro Bitch. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Bár amikor egy Mega Drive-ból akarták kipréselni az ahhoz szükséges teljesítményt, a Sega otthoni VR-kísérletei csúfos kudarcot vallottak, a japán cég 1995-ben egy játéktermi automatában végül tudta hasznosítani a továbbfejlesztett technológiát. A Dennou Senki Net Merc nevet viselő géppel mérete és ára miatt kizárólag a Sega World játéktermekben lehetett találkozni, így sajnos kevesen tudták azt kipróbálni. A VR-szemüveg ekkor már egy pontos fejkövető rendszerrel is fel volt szerelve, így a játékos a hatalmas műanyag gépágyúval tényleg pontosan tudta lőni a százszámra áramló ellenfeleket. A játékból egyetlen videó maradt fent, és bár, annak ellenszenves narrátora többet beszél az első világháború gépágyú-fejlesztéséről, mint a programról, de legalább mozgás közben is meg lehet nézni a játékot. A fenti képen látható screenshotok tanúsága szerint ettől jelentősen eltérő pályák is voltak. Sajnos a Model-1 játéktermi szabványra épülő gépet a Sega igen hamar elkaszálta, mégpedig azért, mert hiába a VR-élmény, úgy ítélték meg, hogy a Model-2 mellett a fillezett vektorokra épülő grafika gagyinak tűnik.

Forrás: Video Games Densetsu. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.