Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Amikor még nem volt természetes, hogy egy IBM-szabványt használó számítógépen van operációs rendszer, rengeteg játék volt úgynevezett PC Booter technológiával szerelve, vagyis a lemezeket a gépbe helyezve mintegy konzolként azonnal elindult a játék, még DOS híján is. Az 1981-es Crossfire is így jelent meg; minden más platformra a Sierra On-Line gondozásában, de PC-re az akkor még komoly szoftverhiánnyal küzdő IBM kiadásában. A fenti képen az eredeti, David Schleinkofer által festett borító is látható.

Forrás: Flickr. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Bikinis modellek erőltetése helyett a Microsoft könyvkiadó osztálya a célcsoport egyik tagjának maszkírozta be a hirdetés modelljét. És amúgy igen: a nyolcvanas években az akkor még elsősorban Macintosh-ra dolgozó vállalat tökéletes kézikönyvek helyett szoftvereinek részletes, példákkal teli leírását külön kötetekben adta közzé, persze méregdrágán.


Forrás: MacWorld 1986/01. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.


Született néhány ízléstelen hirdetés a kilencvenes években, de ez a szörnyeteg jó eséllyel pályázik a legocsmányabbnak járó díjra. Lila rendercsillag (?), borzalmas art, parányi screenshotok és éktelenül túlzó idézetek teszik teljessé a botrányosan randa képet.

Forrás: Hyper #06. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Láttuk már, hogy miként festett a Frogger békája Amerikában, hát most itt van az európai verzió is. Mint látható, ez egy sokkal nyugisabb példány, aki az üzleti élet hajszolása helyett tökéletesen elvan kispolgári létében.


Forrás: Computer & Video Games #013. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Jó napja van a Santa Cruz Boardwalk játékterem tulajdonosának: minden automata foglalt, a hangulat nagyszerű. A kép 1981-ben készült, San Franciscóban.

Forrás: Stanford University Libraries. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Egy szinte mágkus képességekkel rendelkező kütyü hirdetése; igaz, a 46 ezer forint 1991-ben pokoli sok pénz volt...

Forrás: 576 KByte 1991/09. A bejegyzéshez jelenleg 8 hozzászólás van.

Egy számomra tökéletesen, maximálisan, bődületesen kihüvelyezhetetlen ábra, amelynek még tengelyeit sem értem igazán.

Forrás: Computer Gaming World #067. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

1983-ban jelent meg a japán Tomy cég e csodája, a Racing Turbo Dashboard, amellyel én néhány évvel később egy családi ismerős házában találkoztam, és ott azonnal rá is gyógyultam. Fantasztikus kütyüről van szó: a slusszkulccsal indult, és nem csak a kormány meg a sebváltó működött, de a műszerfal is teljesen dinamikus volt. Igaz, maga a játék meglehetősen egyszerű: a képen nem látszik jól, de egy kétsávos úton, plusz a mellette fekvő vadonban lehetett száguldani vörös autónkkal, és akár fának, akár riválisnak hajtottunk, véget ért a száguldás. Ma néhányan azzal szórakoznak, hogy egy Raspberry Pi gépet és azon keresztül egy OutRunt szerelnek a házba.


Forrás: Digitiser 2000. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.


Bár sajnos a képet eredetileg beszkennelő Tumblr-tulajdonos csak egy nevet (Greg Battes) és egy évszámot (1985) fűzött ehhez festményhez, én merész leszek, és tippelni fogok: ez egy, a BBS-ekkel kapcsolatos cikk illusztrációja lehetett egy amerikai IT-témájú újságban. De amúgy mindegy is: olyan pöpec festményről van szó, hogy már a puszta léte is bőven elég a boldogsághoz.

Forrás: Chrome & Lightning. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Tegnap már szóba került a Devil Crush nevű remek flipperjáték, úgyhogy vessünk egy pillantást a japán magazinreklámra is. És igen, az eredeti névbe tényleg csúszott egy klasszikusan japános elütés, így néhány platformon Devil Crash néven futott a program...

Forrás: Beep! Mega Drive 1991/08. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.