Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

A japánok még akkor is vonzódnak a jellegzetesen németes nevek ízéhez, ha semmi esélyük nincs rá, hogy azokat helyesen tudják kiejteni. A Märchen Maze is ilyen játékcím: vélhetően senki nem tudta, hogy a märchen tündérmesét jelent, de pont ez az idegen hangzás tehette még vonzóbbá a játékot. Lényegében egy nem licenszelt, de sok tekintetben lekoppintott Alice Csodaországban-utánérzésről van szó, amelyben a parányi hősnő buborékfújója, illetve a menet közben felvett powerupok segítenek leküzdeni a változatos akadályokat; igaz, az izometrikus nézet ezek ellenére is sokszor halálhoz vezet.


Forrás: Furoku-Archive. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.


Korábban azt hittem, hogy már sikerült megtalálnom a legszarabb MSX-borítót, de a Panique címlapképe láttán muszáj volt ezt az elméletet újragondolni. Hogy a kígyóhölgyre (?) miért is kellettek mellek, azt sajnos nem tudtam megfejteni.

Forrás: MobyGames. A bejegyzéshez jelenleg 9 hozzászólás van.


Bár a Hitachi az MSX-családhoz tartozó gépekhez dolgozta ki a QuickDisk fantázianevű alternatív floppy-lemez formátumot, azt néhány egyéb japán számítógép is átvette, így a Sharp által gyártott MZ-széria egyik darabja is azt használta. A szlogen szerint a „QD egyszerűen gyors”, valójában azonban inkább olcsósága miatt választotta kevésszámú proponense: a meghajtó csak lineárisan tudta írni és olvasni a lemezt, aminek köszönhetően jóval egyszerűbb volt a mechanikája.

Forrás: Micom BASIC 1984/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A Mercenary Force nem egyszerűen a Game Boy egyik legjobb és legkevésbé ismert játéka, de a mai napig nem igazán van párja. Bár a képek alapján talán nem annak tűnik, de lényegében egy shoot ’em upról van szó, amelyben négyfős zsoldosseregünket irányíthatjuk, miközben a stílusnak megfelelően automatikusan pörög alattunk a táj. Ügyelni kell kis kommandónk formációjára, az eltérő ellenfelek speciális támadásaira, no meg a főellenfelek trükkjeire – tényleg remek, máig utód nélküli programról van szó!

(Ez annak ellenére is igaz, hogy Japánban volt folytatása, de ma már kihüvelyezhetetlen okokból a Tenjin Kaisen 2: Yomihon Yumegoyomi egy visual novel lett, ami a karaktereken túl semmit nem vett át a nagyszerű elődből.)


Forrás: Electronic Gaming Monthly #018. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.


Bár ma nehezen lehetne eladni egy 5 inch-es képernyővel szerelt – és természetesen fekete-fehér – televíziót, az biztos, hogy a Panasonic Orbitel emlékezetesen nézett ki. Igaz, a JVC hasonló modellje talán még gyönyörűbb volt...

Forrás: Playboy 1971/11. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A Zed magazin olvasóinak szavazatai alapján összeállt toplista 1997 legjobb PC-s játékairól. Néhány katagória-besorolással vitába szállnék (Carmageddon és Worms, mint akciójáték; Lands of Lore 2, mint kalandjáték?), de amúgy nem rossz lista. Illetve dehogynem: nincs az az isten, hogy az Age of Empires gyengébb játék legyen, mint a Total Annihilation!

Forrás: PC ZED 1998/04. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Az talán már a címből (no meg az illusztrációból) is tisztán látszik, hogy a Space Monster egyike volt a millió Space Invaders-klónnak; a „kritikát” is csak azért osztom meg, mert az ismeretlen grafikus véletlenül igazi szittya magyar űrtámadót rajzolt a cikk mellé.


Forrás: Computer & Video Games #006. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Ki ne emlékezne közülünk a BBC Micro legendás programjaira – a Szórakoztató Játékok vagy a Stratégiai Játékok neve méltán vált fogalommá és viszonyítási alappá!

Forrás: Flickr. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Ez a kép (az 1995-ös nyári CES-ről) is pontosan megmutatja, hogy mekkora mellényúlás volt a Nintendo részéről, hogy a Virtual Boyt kézikonzolként próbálták meg marketingelni.


Forrás: Twitter. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Betekintés egy kaliforniai helyi rádió, az Iverness városában működő KPH kulisszái mögé. Bármilyen évszámot is tippelnél a hardverek alapján, az jó eséllyel nem lesz helyes: a fotó 2018-ban készült!

Forrás: Flickr. A bejegyzéshez jelenleg 10 hozzászólás van.