Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Az Ouji Binbin Monogatari egy teljesen tipikusnak mondható japán RPG volt a Dragon Quest-vonalból. A fejlesztők egyetlen téren tudtak kitűnni a tömegből: bődületesen nehéz játékot készítettek, amelyben a csaták után alig jár XP, ám mégis muszáj grindelni, különben esélyünk sincs a következő területen.

A japán játékosok azonban nem csak ezért emlékeznek rá: a program mindenféle helyi illetőségű számítógépekre jelent meg, és valami szoftveres gond miatt irtózatosan sokat töltött a csaták előtt és után. Egy beszámoló szerint a két töltés összesen másfél percnél is hosszabb volt, és mivel igen sűrűn jöttek a random ütközetek, a játékidő akár 40-50%-át is a fekete képernyő töltötte ki. Emulátoron persze jobb a helyzet ezen a téren – de Binbin herceg története ettől még nem válik élvezetessé.

Még egy random információ: a játék legerősebb kardja bizony a Sexcalibur névre hallgat, ami egy máskülönben nem erotikus játéktól elég fura...


Forrás: MSX Magazine 1988/06. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Sajnos a magazinban nem volt cikk arról, hogy pontosan miért is tekintik a szerkesztők 1985-öt az új reneszánsz első évének, mint ahogy arról sem, hogy a vörös övet hordó apáca mit csinál a kábelek nélküli, kikapcsolt képernyős Commodore 64-gyel a zárdában.

Forrás: Commodore User 1984/02. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Nem mindennapi híroldal: egy új bemeneti szabvány, ami tényleg univerzálissá vált, illetve az internet utódja: a gyorsabb internet!


Forrás: Boot Magazine 1996/12. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

A 3DO utolsó játéka sajnos óriási csalódás volt – még akkor is, ha e programban szerepelt először a játékos körül az időt lelassító bullet time effekt. A Requiem: Wrath of the Fallen (Amerikában Avenging Angel volt az alcím) egy angyalt adott főszereplőnek, de néhány varázslatszerű képességen túl ezt sajnálatosan kevéssé használták ki a fejlesztők: a fegyverek közt itt is volt pisztoly és rakétavető, a helyszínek pedig csak ritkán mertek a másvilágra – a Limbóra és a Purgatóriumba – merészkedni, így maradtak az ezerszer látott erőművek, kórházak és űrhajók...

Forrás: PC Accelerator 1998/09. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A Robotron Z9001 fejlesztése úgy indult, hogy a keletnémet állam kiadta az ukázt: a gépnek nem jónak, hanem olcsónak, mégpedig a lehető legolcsóbbnak kell lennie. Ezt a lelkes tervezők 1983-ban nem vették komolyan, így az első prototípus még kompetensnek tűnt. A költségcsökkentés azonban elkerülhetetlen volt, és ennek leglátványosabb jeleként a billentyűzet gombjait sikerült ezekre a szörnyű, használhatatlan apró mütyürökre lecserélni.

Ennek köszönhetően – hiába nyomta erős állami hátszél – a gép nem lett népszerű: bár a keleti blokk tömeg-számítógépének álmodták meg, ebből, illetve az ezt igen hamar követő KC 85/1 és KC 87 modellekből összesen alig fogyott el 30 ezer darab.

A gépre néhány egyszerű játék megjelent hivatalos formában is, de az akkori szokásoknak megfelelően a lelkes programozók bármiféle bűntudat nélkül próbálták az igen korlátozott grafikai eszközökkel is lemásolni a legnépszerűbb játékprogramokat.

Forrás: Mikro Magazin 1984/03. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Ah, druidák! A keresztény hit jól ismert védelmezői, akiket mindenki az ágyékkötős zombik ellen folytatott háborúval azonosít...


Forrás: Zzap! 64 1987/11. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A Grand Theft Auto 3 ikonikus hirdetését azonnal felismeri az ember – még akkor is, ha tulajdonképpen semmi egyedi nincs a képeken.

Forrás: Next Gen 2001/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Tűzgomb, érted?! TŰZgomb!!!

Forrás: Blip 1983/05. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.

Nem tudom, mire jó a sok gomb, és még a leírásból is egész mondatok értelme homályos, de kinézetre semmi gond nincs ezzel a CB-rádióvevővel.


Forrás: 73 Magazine 1961/03. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Autóban volt szerencsém hasonló CD-tárhoz, otthoni gépen viszont sosem láttam ilyet. Nem tudom, hogy a gyakorlatban mennyi értelme volt egy ilyennek, de 1996-ben még kis luxusnak tűnhetett 2.6 GB-nyi adat szinte azonnali elérése lemezcsere nélkül.

Forrás: Wired 1996/01. A bejegyzéshez jelenleg 15 hozzászólás van.