Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Az ízig-vérig amerikai* Pulsar az első elektronikus digitális óra volt a világon, és ami talán még többet számított menőségében, ez volt a legelső LED-kijelzőt használó óra is. Bár az első modellek még 2100 dollárt kóstáltak, ahogy a hirdetés is mutatja, alig három év alatt csaknem 90%-ot zuhant a technológia ára.

(Alaposan meglepődtem a reklám dicsekvésén, miszerint az óra 2500 G-s becsapódást is kibír; bár aztán rá kellett jönnöm, hogy halvány gőzöm sincs arról, hogy ez ipari léptékben soknak számít-e. Az biztos, hogy a vadászgép-pilótáknak ekkora erőhatás sok lenne, a Paracoccus Denitrificans baktérium viszont 400 ezer g-nél kezdi magát igazán jól érezni...)

*akkor; ma már a Seiko helyi leányvállalatához tartoznak


Forrás: Playboy 1975/11. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.


Mivel jó eséllyel nem lesz többé E3, érdemes lehet megnézni, hogy miként csalogatta a kiállítókat a show a hosszú aranykor elején. Bár az egészet önfeledten kiélvező magyar újságírók számára tényleg csak a játékokról szólt a kiállítás, a cégeknek ez kőkemény üzlet volt: fejlesztők adták el ötleteiket kiadóknak, middleware-cégek tukmálták portékáikat a fejlesztőkre, és bárki, akit csak felengedtek a színpadra, beszédeket mondott. Bár az internet ma már nyilván ezer lehetőséget kínál távoli emberek találkozásának menedzselésére, én sajnálom, hogy ez az évenkénti egyszeri, az egész ipart megmozgató pofavizit nincs többé.

Forrás: GMR 2003/03. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Hogy miért tartotta jó ötletnek a Midway vezetése lecserélni a bejáratott, millió rajongóval rendelkező NBA Jam nevet a folytatásoknál a hasonlóan hangzó NBA Hangtime-ra, az sosem derült ki. A koncepció hasonló volt: a valóságtól elrugaszkodott, rajzfilmes kosárlabdázás, ezúttal minden NBA-csapatból négy-négy valódi sztárral.

Forrás: Ultra Game Players 1997/04. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Bármennyire is „art machine” volt az Amiga, arra nekem speciel lenne egy fogadásom, hogy ezeket az illusztrációkat papíron, hagyományos technikával készítette a grafikus...


Forrás: Amiga Kickstart 1988/01. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A tízmilliomodik legyártott PlayStation elkészültét ünnepelte ezzel a reklámmal a Sony. Illetve nem csak a reklámmal, hiszen mélykék (a cég által hivatalosan Midnight Blue árnyalatúnak hívott) gépeket is kisorsoltak, világszerte ezret, Japánban ezek közül pedig százat. Ugyanezt az árnyalatot a Sony átlátszó kiszerelésben PlayStation 2-es és 3-as kiadásokban is visszahozta.

Forrás: Dengeki PlayStation #064. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Getto által rajzolt pokolbáró, a Doom operációs rendszere, no meg egy váratlan beszólás a konkurencia újságírójának – különleges érdekességek tarkítják a Commodore Világ Doom II-tesztjét. (Már amennyiben ezt tesztnek vehetjük.)

Forrás: Commodore Világ 1994/11. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Minden, ami a Commodore 64-ről azonnal az eszedbe jut: üzleti szoftverek, email, online hotelfoglalás és receptgyűjtemények!

Ugyanitt egy minden bizonnyal vidám fotózás végeredménye: el tudom képzelni, ahogy szerencsétlent beöltöztették a szétvágott-összevarrt ruhácskákba!

Forrás: Personal Computer News 1983.03.18. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.

A CB-rádiókkal foglalkozó 73 Magazine igencsak minimalista borítóval nyitotta meg 1961-et – nekem kifejezetten imponált a stilizált rádiótorony képe.


Forrás: 73 Magazine 1961/01. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Nagy 1994-es kalandjáték előzetes – és a következő számból idetévedt 20. oldal, amely ugyanezt csinálta, éppcsak a szerepjátékokkal. Hogy ez szerkesztők hibája volt, vagy inkább a szkennelést végző ismeretlen hősé, az számomra nem derült ki.

Forrás: PC Player (UK) 1994/01. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A magyar lakások műszaki felszereltségének változásáról szóló cikk oda fut ki, ahová biztos nem várnád.

Forrás: Élet és Tudomány 1986/08. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.