Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


A Frogger-reklámok hosszú sora újabb meglepő darabbal gazdagodott: itt a Cars-univerzum karaktereit megjósoló kamion a hirtelen folyékonnyá vált úton próbálja elcsapni a víztől rettegő békát.

Forrás: Blip 1983/05. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Hol volt, hol nem volt, Japánban, valamikor 1986 tavaszán egy Ryo Mizuno nevű mesélő új Dungeons & Dragons-kampányba kezdett lelkes játékosai nagy örömére. Az általa kitalált, erősen anime-hangulatú világ, illetve a parti hősies cselekedetei olyannyira érdekesek voltak, hogy Mizuno az egyik legnépszerűbb számítógépes magazin, a Comptiq lapjain elkezdte az eseményeket úgynevezett replay formátumban közzétenni. Ez végül akkorát szólt, hogy nem csak a papír-kocka szerepjátékok japán népszerűségén növelt szemmel látható mértékben, de a replayből végül fantasy regény nőtte ki magát, az így létrejött Record of Lodoss War pedig óriási médiahengerré vált: anime és manga, regény és light novel, hangjáték és saját szerepjáték-rendszer is született belőle. És persze videojátékok, olyan tömegben, hogy még a mellékszálak mellékszálaiból is sorozat válhatott – a végül Shin’ou Densetsu Crystania is egy ilyen miniszéria volt PC98-as gépeken.

Igaz, ahogy a felsorakozott karaktereken is látszik, ennek alapjait már nem hagyományos D&D-ben játszották le...

Forrás: Dengeki-Oh 1993/03. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Merész dolog autó nélküli hirdetést készíteni egy autós játékhoz, de hát a Microsoft az Xbox piacra dobásakor megpróbált szakítani a marketinges hagyományokkal, így a megfelelő perspektívából nézve ez lépést akár logikusnak is nevezhetjük.

A Project Gotham Racing-széria rajongói számára feltűnhet a fura logó, és a még furább alcím: Japánban a nagyszerű versenyjáték a Dreamcastra megjelent Metropolis Street Racerrel való rokonság kihangsúlyozásaként a Project Gotham: World Street Racer néven jelent meg.


Forrás: Famitsu Xbox 2002/05. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.


Nemrég láttuk, hogy a más tekintetben oly családbarát amerikai Nintendo legfőképp az okádás ígéretével hirdette a Stunt Race FX-et, itt pedig már egyenesen arcdarálást és valamiért kibernetikus heresérüléseket próbálnak rátukmálni az emberre. Szó se róla, a Killer Instinct konzolos verziója nagyságrendekkel elmaradt az elsöprően látványos játéktermi géptől, de ennyire azért nem volt az rossz...!

Forrás: Wired 1996/01. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Be kell vallanom, nem teljesen értem, hogy pontosan miként is működik ez a szövegszerkesztő, ami egyben írógép is. Miért van a rendszerben egy írógép, ha amúgy is mindent a monitoron kell szerkeszteni?

Ha esetleg valaki dolgozott ilyesmi készüléken, megírhatná tapasztalatait!


Forrás: Mikro Magazin 1986/07. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Az 1986-os AM Show-n a Konami és a Sega vívott óriási csatát a látogatók figyelméért – ráadásul meglepően hasonló frontokon. A Konami a WEC Le Mans 24-et, a Sega pedig az Outrunt mutatta meg a nagyvilágnak az egyik oldalon, valamint a Jackalt, illetve a Rambót a másikon. Bár szerintem végül mindkét csatát a Sega nyerte, a legtöbb akkori magazint a Konami játékai is lenyűgözték – a Gamest például a 24-órás autóversenyt erősen tömörítve feldolgozó játéktól ájult el.

Forrás: Gamest #004. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Gémer PC, gémer szék, gémer szemüveg... francokat! Kizárólag akkor lehetsz komoly játékos, ha eredeti Asteroids-rágón nyammogsz!

Forrás: Electronic Games 1982/05. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Végre kiderült (legalábbis számomra), hogy mit takart a Panasonic-féle 3DO konzolok REAL megnevezése – és hát a Realistic Entertainment Active Learning szlogennél jobb megfogalmazást tényleg aligha találhatna e gépre az ember. A 3DO néhány hónapig élvezhette a legelső 32-bites konzolnak kijáró hozsannázást, de amikor megjelentek a játékok, no meg a 700 dolláros árcédulát viselő gép, a mosoly hamar eltűnt.

Forrás: Electronic Gaming Monthly #048. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Sakkjátékot ritkán látni ennyire intenzív borítóval megjelenni; ez a huszár egész biztosan porba fogja tiporni azokat a fehér bábukat!


Forrás: Acorn User 1983/10. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.


Az Electric Brain annyira el akart határolódni a szerintük teljesen megbízhatatlan (ha nem egyenesen a játékipar zsebében dagonyázó) többi játékújságtól, hogy borítóikat is saját kézzel alkották. A lendkerekes, csigaszemű elektromos sün volt az első, ami megragadta tekintetemet, de a magazin kabalafigurája sem egy egyszerű alak...

Forrás: Electric Brain 1993/06. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.