Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

A Quake II küldetéslemezei ugyanolyan fantáziátlanok voltak, mint a korszak kiegészítőinek 99%-a: néhány abszolút felejthető fegyveren, és még ezt a jelzőt sem kiérdemlő szörnyetegen kívül csak az új pályákkal próbálta szórakoztatni a rajongókat. Sajnos a Ground Zero pályái (szerintem) dögunalmas, irtózatosan hosszú szintek voltak – és míg az első két-három pályán voltak érdekes dolgok, a későbbi helyszínek csak aljas csapdáik miatt maradtak meg a játékosok emlékezetében.

Forrás: PC Accelerator 1998/09. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

E reklám szerint 1977-ben még nem létezett szakkifejezés a kivetítőkre, az áruk viszont már akkor is meglehetősen magas volt. Igaz, azóta legalább maga a hardver kisebb lett...


Forrás: Playboy 1977/11. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.


Bár a neuromorfikus, vagyis az emberi idegrendszer működési elveire építő számítógépek még ma is csak kísérleti fázisban vannak, a Hudson Soft floppy-reklámja már bő 40 éve is ezt szorgalmazta.

Forrás: Technopolis 1982/08. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Láttunk már a Microsofttól versenyjáték-hirdetést autó nélkül, hát most legalább erre nem panaszkodhatok – itt aztán vannak kocsik dögivel!


Forrás: @Gamer 2011/10. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

A Scavenger stúdióról ma annak ellenére sem beszélünk, hogy az Edge magazin 1995-ben egy ilyen tekintélyes méretű, szuperlatívuszokkal megpakolt portrét közölt róluk. Vesztüket az okozta, hogy 1996-ban a GT Interactive-hoz igazoltak, ők pedig szinte azonnal bedőltek. Bár a Scavenger bíróságon be tudta bizonyítani igazát, amikor hozzájutottak az elmaradt fizetséghez, már késő volt a cég megmentéséhez. A cikkben bemutatott játékok egy része nem is jelent meg: az Amok végül PC-re és Saturnra is napvilágot látott, és ugyanez lett a sorsa az itt még Vertigo néven emlegetett Scorchernek is. Az Into the Shadows, a Heavy Machinery, illetve a cikkben különösebben nem részletezett X-Men sosem jelentek meg.

Forrás: Edge #025. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Az 1994-es nyári ECTS díjazottjai, mégpedig néhány igencsak meghökkentő díjazottal. Nehéz feldolgozni, hogy 1994-ben a vajon ki szavazhatta az X-Winget Japán kedvencének, és azt is nehezemre esik elhinni, hogy Amerikában a Samurai Showdown volt az újságírók elsőszámú kedvence...

Forrás: Computer Player 1994/07. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Az igazi (európai) Commodore 64-fénykor előtt évekkel már ilyen arcoskodó hirdetésekkel alázta a versenytársakat. Oké, nem volt nagy csúsztatás, de azért ekkor még messze nem volt szó egyeduralomról.

Forrás: Big K 1984/10. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Amerikában Checkmate, Európában pedig Chess Champion 2175 volt e sakkjáték címe. Ez sajnos nem valami sci-fi háttértörténetre utal, hanem arra, hogy egy jó gépen körülbelül milyen Elo-szintű teljesítményre volt képes a fejlesztők szerint a szoftver. És persze azért, mert ez egy nagyobb szám, mint amit nagy korabeli riválisa, a Chessmaster 2100 viselt borítóján...


Forrás: Amiga World 1990/08. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.


Amikor az Iron Maiden kiadta második best of albumát, akkor a három lemezre nem csak a klasszikus nóták fértek fel, de két CD-t egy PC-s játék foglalt el. Ma talán rail shooternek neveznénk, hisz a zeneker albumborítóiról mintázott pályákon Ed Hunter magánnyomozó magától manőverezett, a játékosnak csak a kurzor mozgatásával kellett törődnie. Nem volt egy különösebben okos program, de mint zenei albumhoz járó bónusz, azért nagyon haragudni sem lehetett rá.

Forrás: Arcade 1999/06. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

A PDP számítógép-családot gyártó DEC nagyvállalat még abban a korban dolgozott, amikor a számítástechnika nem volt unalmasan fekete, króm, avagy törtfehér. Korábban láttuk már a PDP-8 sárga-narancs, a PDP-10 kék, illetve a PDP-12 zöld kezelőfelületét – most pedig a hiányzó PDP-11 ciklámen gombjaiban gyönyörködhetünk.


Forrás: Flickr. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.