Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


A CDC 7600 szuperszámítógép 1969-ben érkezett meg a Lawrence Livermore National Laboratory alagsorába. A gép nukleáris- és plazmaszimulációkat futtatott, a terminálok százaival pedig az itt nyitva látható Octopus hálózati elosztók kapcsolták össze.

Forrás: Lawrence Livermore National Laboratory. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A XXV. században az autópályák ugyan már zavaróan keskenyek (ráadásul a korlát is igen közel van hozzájuk), de ahogy a Roadwars reklámja mutatja is, a takarítószemélyzet felszerelésére legfeljebb nadrágtájon lehet panasz.


Forrás: ST Action 1988/05. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Korábban láttuk már a Naiyuki Katou által festett szuper borítót a Legend of the Galactic Heroes-könyveket (és animét) feldolgozó Ginga Eiyuu Densetsu II-höz, most pedig itt van a harmadik felvonás kibővített része, a Ginga Eiyuu Densetsu III SP. Ez a rész már nem szimplán az űrcsaták levezénylését adta a játékos kezébe, hanem a teljes háború irányítását, beleértve a bolygók elfoglalását, a gazdaság irányítását, no meg a katonai fejlesztéseket, a haditechnológia legyártását, a tábornokok kinevezését, és minden más releváns dolgot.

Forrás: Comptiq #111. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A távoli jövőben, 2015-ben játszódik a BlueSky (és nem a Blue Sky) FPS-e, amelynek e reklámján nem sok igaznak mondható állítás szerepel. A Quake után fél évvel debütált Assassin 2015 például egész biztosan nem volt az „eddigi legszebb Doom”, a hirdetésen is látható ellenfeleket nem nagyon lehetne hiperrealisztikusnak nevezni és a nagyfelbontású harcok ígéretét is nehéz értelmezni.

Egy érdekeset azért mégiscsak tudott a játék: már 1996 legvégén is szélesvásznú képarányt nyújtott. Igazt, ezt a kép tetejére és aljára feszített nagy fekete sávokkal érték el (a tényleges játéktér 640x300 pixel volt).

Forrás: Boot Magazine 1996/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Zenegép-üzemeltetői toplisták 15 réges-rég elmúlt esztendőből. Véletlenszerűen belehallgattam minden évből egy-egy számba; a magam részéről nem találtam új kedvenceket, de ettől még mindenkinek jó böngészést kívánok!


Forrás: The Cash Box 1962.08.15. A bejegyzéshez jelenleg 12 hozzászólás van.

Ki gondolta volna, hogy  a terminatorok technológiája a robotzsaru-projektben tanultakra épült? Frank Miller, aki saját ötletén felbuzdulva egy négyrészes képregény-minisorozatot írt a jövőben a gyilkos robotok ellen harcoló kiborgról. A koncepció, vagy legalábbis az azzal talán könnyen kereshető nagy vagyon látomása sokakat megihletett: a Virgin három eltérő játékkal a korszak szinte minden fontos platformját letámadta. Bár a történet szinte minden verzióban eltérő volt, a végkifejlet – a játékos a jövőből érkezett terminatorok, valamint az OCP és a Cyberdyne erői ellen küzd a Robotzsarut irányítva – mindenhol ugyanaz volt. Igaz, míg Mega Drive-on formabontóan véres volt minden összecsapás, addig SNES-en az efféle fröcsögés teljesen hiányzott, ezzel teljesen tönkretéve a játék esélyeit az átütő sikerre.

Forrás: Electronic Gaming Monthly #052. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A magyar kazettaipar már dübörög, de a hatékony reklámozás tudományát ekkor (talán a nyolcvanas évek második felében?) még nem nagyon ismerte az ország.

Forrás: Recorder. A bejegyzéshez jelenleg 9 hozzászólás van.

Sajnos semmiféle kontextust nem találtam ehhez a meglehetősen bizarr reklámhoz, amely látszólag nem valami konkrét márkát próbál népszerűsíteni, hanem úgy általában a kazettákat és a magnózás élményét.


Forrás: Homophoni. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Pillanatkép Nagy-Britannia legkelendőbb játékairól, mégpedig az 1990-es karácsonyi szezon elejéről.

Forrás: Zero 1990/11. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Ha esetleg fellelkesülnél a Virtual Dragon Wars: Edge e cseppet sem kaotikus hirdetésén, már most szólok, hogy ezen a címen nem fogod megtalálni a borzalmasan rossz, de legalább ronda szerepjátékot. A kizárólag Japánban tevékenykedő Sala International stúdió remekműve végül a még félrevezetőbb Dragon Tycoon: Edge néven jelent meg.

Ha mást nem is érdemes tudni erről a játékról, hát legalább a mindig hátulról mutatott kigyúrt főszereplőt érdemes megnézni.


Forrás: 3DO Magazine (JP) 1994/11. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.