Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Bár a zöld és négyujjú vámpír-dzsinn komikusan véreres szemei sikeresen csökkentik a feszültséget, a „hol vannak a csontjaim?!” kérdés még így is meglehetősen félelmetesen hangzik.

Talán senkit nem lep meg, hogy a játék így nézett ki.


Forrás: Big K 1984/10. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


A cseppet sem hazug, mégis egészen borzalmas stílusbesorolás („360° Environment 3D Shooting Game”) mellett az igazán érdekes dolgok a rövidke játékleírásban rejlenek. A marketinges a 3D a négyzeten egyenletből és a 360 fokos menőverezésből azt hozta ki, hogy Descentben 129.600 fokú szabadságot  kap a játékos. Szintén furcsa az a megállapítás, hogy a Descent Amerikában nyolc hónapon keresztül az eladási toplisták első helyét foglalta el. Noha a Parallax első játéka tényleg sikeres volt, ennyire azért nem volt sikeres...

Forrás: Arcade Game Magazine 1996/04. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Valószínűleg minden idők legigénytelenebb hivatalosan licenszelt Nintendo-terméke ez 1996-os Donkey Kong plüssfigura, amelyet ismeretlen indokok következtében egy nyikorgó hangot adó plasztikkalapáccsal ötvözött az ismeretlen designer.


Forrás: Super Mario Broth. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Megvallom, a terminálisan nyolcvanasévekbeli borító miatt nem igazán vártam sokat a cikktől, de a Jimmy Hotz által feltalált, Mick Fleetwood által finanszírozott és az Atari által terjesztett szoftver, az Atari 1040ST-n futó Hotz Box MIDI Translator minden korabeli és mai beszámoló szerint is egy igazi csoda volt.

A pontos részleteket nem kísérlem meg elmagyarázni, de ez a videó igényesen bemutatja a méretes hangszer működését.

Forrás: STart 1989/04. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Elsősorban sportjátékokhoz találták ki a négy kontrollert kezelő NES Satellite multitap elosztót, de a mindössze 25, a kiegészítőt támogató játék közül a legnagyobb előrelépést ez szerintem sokkal inkább a Bomberman II-ben nyújtotta.

Forrás: Nintendo Power #008. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Hogy tematikailag mi köze van a Jeep-szörnyszülött Rat Rodnak a Clarion MD-8282 kétkazettás magnóhoz, azt nem tudnám megmondani, de lehet, hogy a menő kinézeten túl nem kell ebbe semmi továbbit belegondolni...


Forrás: Homphoni. A bejegyzéshez jelenleg 7 hozzászólás van.


1985-ben végre nem kellett kézzel felszorozgatni a különböző valutaárfolyamokat – elég volt begépelni egy hosszú BASIC programot, kinézni a reggeli újságból az aktuális árfolyamot, majd betáplálni az adatokat a számítógépbe. Oké, oké, mindezt egy számológéppel is meg lehetne oldani, de akkor hol marad a BASIC-programozás szépsége?!

Forrás: Antic 1985/02. A bejegyzéshez jelenleg 9 hozzászólás van.

Bár ma azonnal arra gondolunk, hogy ez a francia Thomson MO5 bizony csúnyán elfüstölt, amikor ez a kép született, valószínűleg ez a képzettársítás még nem létezett, és mindenki egy menő és látványos kompozíciónak látta a fotót.


Forrás: Tilt #014. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.


Valószínűleg az első angol nyelvű könyvről van szó, amely a szoftvervilág erotikus tartalmával foglalkozott. A kiadónak minden bizonnyal bejött a dolog, hisz a kötetből negyedévente új kötettel jelentkező sorozat vált. Itt lehet belelapozni egy 1982-es példányba, amely szoftverek kritikái mellett verseket, esszéket és rengeteg olvasói levelet is tartalmaz.

Forrás: Electronic Games 1982/03. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Vajon jó ötlet mélynyomót és egy rakás másik hangfalat építeni egy székbe? A mai gamer fotelek áradata közepette úgy tűnik, hogy a válasz sokak számára igen, de az Intensor negyedszázada jelent meg, és itt-ott alkalmaz bohókás megoldásokat. Ilyen például, hogy a kerekekkel ellátott székláb opcionális kellék volt csupán az amúgy is méregdrága eszközhöz, így sokan feltehetően a földön billegve próbálták használni, ahogy az a hirdetés harmadik oldalán is látszik. Szintén fura ötlet volt, hogy a fő hangfal és a kábelek is az ember lába között helyezkedtek el: előbbi állítólag képes volt fura bizsergést okozni érzékeny helyeken, utóbbi hatására pedig akaratlanul is sűrűn kiszedte a kábeleket az ember. Vegyük ehhez hozzá, hogy a kemény műanyag még a pozitív kritikák szerint is pokoli kényelmetlenek voltak, és sűrű derékfájást okoztak, és máris megtudtuk, hogy 2023-ban miért nem pont ugyanígy néznek ki ezek az ülőgarnitúrák...

Forrás: Expert Gamer 1998/11. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.