Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Az a jó a mémek és szlengek marketingbe kerülésével, hogy az ilyesmi sosem veszíti el szavatosságát és relevanciáját. Ha valaki esetleg használt Razer Naga egeret, megírhatná, hogy ez a 12 gomb pont olyan használhatatlan volt-e, mint amilyennek a kép alapján tűnik...


Forrás: @Gamer 2012/09. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Voltak hónapok, amikor a Game Gear játékfelhozatala olyan szörnyűséges állapotban volt, hogy hazai termék híján még a japán lapokban is muszáj volt nyugati programokat hirdetni.

Forrás: Marukatsu Mega Drive 1993/03. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A mindenki által elfeledett nagy ottlap-honlap háborúnak állít emléket a frontvonalról írt cikk. Az írás messze legjobb része mindenképpen a szavazás végeredménye; nem sokon múlott, hogy a weboldalakat ma ne indulap néven emlegessük...

Forrás: Internet Kalauz 1997/02. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Újabb példa a spanyol MicroHobby magazin bohókásságukban is nagyszerű címlapjára: a kazettaparipákat akár egy ZX Spectrum-játékban is el tudnám képzelni!


Forrás: MicroHobby 1985/01. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A Doom II, a Warcraft, a TIE Fighter, az X-COM, a King's Quest VII, a Sensible World of Soccer, a Wing Commander III, a Theme Park, az Under a Killing Moon és a The Need for Speed évében a reklám egyik fontos állítását pofátlan hazugságnak kell minősítenünk. De nem is kellene sorolni a sokkal sikeresebb játékokat: a botrányos játszhatóság(talan)ságáról elhíresült Rise of the Robots ugyanis hatalmas anyagi bukás volt.

A regény magyar kiadása egyébként szabadon elérhető egy csomó antikváriumban, szóval aki szereti magát kínozni, az most olcsón meg tudja tenni ezt.

Forrás: Cool 1995/09. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Tanuljon és váljon ön is Ujjlenyomat Szakértővé egy csodálatos könyvből, amelyben bűntettek és detektívek fényképei találhatók! Egyetemünk* hatékonysága olyan fokú, hogy még a magafajtából is képest sokat kereső embert** nevelni. A képzés azonnal teljesen ingyenessé válik, mihelyst kifizette annak árát!

*nem igazi egyetem.
**értsd: férfit.


Forrás: Modern Mechanics and Inventions 1928/12. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

A világ első 32-bites, CD-t használó játékgépe valójában a Fujitsu FM Towns Marty volt, de ebben az esetben jóindulatúan tudatlanságnak tudom be a reklám csúsztatását. A reklámét, amelynek többi állítása is eléggé megkérdőjelezhető – de a bizarr szlogen annyira meglepett, hogy ezekre már nem is tudtam koncentrálni...

Forrás: Edge #003. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.


Láttuk már korábban az első Zork utólag, publikációra készült térképét, és volt szerencsénk egy rajongói csodatérképhez is, úgyhogy most az eredeti, a fejlesztés során használt térkép következik.

Ezt még az eredeti, mainframe gépekre készült Zork munkálatai során rajzolta David Lebling, valamikor 1978-ban.

Forrás: Zarf Updates. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Szép nagy családot kerítettek a „közepes méretű” Chevrolet Malibu Wagon reklámfotójára. Kíváncsiságból átszámoltam a fogyasztást (11.7 liter száz kilométerenként) és a rakodóhelyet (2040 liter); nem tudom, hogy ez előbbi milyen viszonyban van 1980 hazai autófelhozatalával, de az utóbbiba egy Kispolszkit szerintem be lehetett volna hajtogatni.


Forrás: National Geographic (US) 1980/01. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.


Vajon milyen hatással lett volna ennyi pezsgő a BBC Micro gépre, vagy a méregdrága lemezolvasóra?

A korához képest látványos reklám egyébként egyetlen tényt hallgatott el szemérmesen, mégpedig a Torch Z80 árát: igaz, amennyiben ráírják, hogy az egység 780 fontba kerül, valószínűleg sokan fintorogva azonnal továbblapoztak volna.

Forrás: The Micro User 1983/05. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.