Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


Ki tudja, miként alakult volna az Amiga sorsa Amerikában, ha ez a Macintosh-emulátor három-négy évvel korábban jelenik meg...?

És ki gondolta volna, hogy létezik az 1008x800 pixeles felbontás?!

Forrás: Amiga World 1990/08. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Vajon milyen karrierje lehetett annak a reklámipari szakembernek, akinek egy licenszelt kosárlabda-játék hirdetésénél is kizárólag a „hát rakjunk rá valami csinos nőt!” ötlet jutott az eszébe?

Forrás: PC Entertainment 1996/02. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A screenshotok alapján vélhetően mindenki be is azonosította, hogy miről van szó: természetesen a Skull & Crossbones egy kalózos körítésű beat ’em up volt, amelyben One-Eye és Red Dog kergették a kincsüket az intróban elrabló varázsló seregét. Hogy a karibi mágus miként szerzett olyan szolgálókat, mint az itt is mutogatott Medúza, avagy az egyik pályát benépesítő nindzsasereg, az nem ismeretes.

A NES-verzióban a platform törvényeinek megfelelően átírták a sztorit: itt egy elrabolt hercegnőt kerget a duó.


Forrás: RePlay 1990/01. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.


Nem tudom, hogy a hirdetés illusztrációja és üzenete pontosan miként is kapcsolódik össze, de talán egy efféle, a brandet erősítő reklámnak nincs is szüksége koherenciára – elég, ha kinézete figyelemfelkeltő, és rengeteg alkalommal megemlíti a termékek nevét.

Forrás: Boot 1996/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Kevés játék merné magát azzal hirdetni, hogy ez „a csótány játék”, de a Bad Mojo számára ez nem értékítélet, hanem száraz tény volt. Nem feltétlenül működött élvezetes svábbogár-szimulátorként, de hát talán el kell fogadnunk, hogy e rovarok élete nem élvezetes...

Forrás: PP Entertainment 1996/02. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Oké, kezdjük az apró sajtóhibákkal: a francia feltaláló neve George Gauthier volt, ám neve elsősorban nem az autókkal kapcsolatban merül fel, hanem arról ismerjük, hogy ő készítette el az első olyan járművet, amit ma robogó néven ismerünk. A feltalálás is jóval korábban volt az 1921-es újságcikknél: ha igaz a történet, akkor 1913-ban mutatta be a kétméteres magasságba és 7-8 méteres távolságba ugró gépezetet a francia hadseregnek a mérnök. Az eszköz célja az árkok (akár szimpla patakok, akár lövészárkok) semlegesítése volt. Ha lehet hinni a százévesnél is régebbi francia híreknek, az eszköz kipróbálása annyira ráhozta a frászt egy tábornokra, hogy a prototípusból nem kért a hadsereg.

Mivel az egyáltalán nem tiszta, hogy ez az autószerűség miként ugrott ekkorákat, ráadásul az autóról több (1, 2) retusált fénykép is létezik, van, aki szerint csak átverés az egész. Ki tudja, mi lehet az igazság, mindenesetre érdekes lenne a jelen, ha a szöcskeként ugrándozó autók technológiája elterjed...


Forrás: The Kansas City Kansan 1921.03.27. A bejegyzéshez jelenleg 12 hozzászólás van.

Ez a fotó rendre szovjet atomerőmű-központként tűnik fel az interneten. A valóság kicsit más: ez ugyanis az 1962-ben üzembe helyezett amerikai NS Savannah nukleáris hajtású teherhajó (az első ilyen a mindössze négyből) irányítóterme.

Forrás: Wikipedia. A bejegyzéshez jelenleg 7 hozzászólás van.


Mások által is használt gépen nem érdemes a címre rákeresni; no nem csak a potenciális kinkvádak elkerülése miatt, de azért is, mert a Black Hole Assault egy parádésan ótvar verekedős játék volt.

Forrás: BEEP! Mega Drive 1992/10. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Az első Grandia gyönyörű világtérképe textilre nyomva járt a játék gyűjtői kiadásához. A képet az inkább anime-klasszikusokról ismert Osamu Kobayashi festette.

Forrás: Saturn Memories. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Bár az eredeti SimCity 2000 fantasztikusan fogyott, a három évvel később megjelent Network Edition oltári bukás lett. Mint kiderült, az emberek elviselik a játékba épített természeti katasztrófákat, az nagyságrendekkel idegesítőbb, amikor valaki direkt belerombol a metropoliszba. Plusz, valószínűleg még a játék igazi rajongóinak is kicsit rosszul esett, hogy újra (teljes áron!) meg kellett volna venniük ugyanazt a játékot – merthogy e verzióban nem voltak új épületek, új lehetőségek, vagy legalább az elmúlt három év hardveres fejlődésére tekintettel levő technikai opciók.

E kiadás lehetővé tette a közös városépítést is (itt mindenki csak a saját tulajdonú földre tud építkezni, a tanácsban pedig mindenki rendelkezik szavazattal), de akár mindenki dolgozhatott saját településén is.


Forrás: PC Games 1997/01. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.