Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


Az első videojáték, ami Louisianában játszódik; ezt, és nem sok mást lehet az Adventures of Bayou Billy érdemei között felsorolni. (És persze ezt is csak akkor, ha ezt objektív érdemnek fogjuk fel.) Ahogy a reklám is mutatja, a NES-exkluzív játék három teljesen eltérő játékstílussal dolgozik: néhány pálya klasszikus beat ’em up, egyfajta lápi Double Dragon, más szintekben Billy megfelelően felfegyverzett terepjáróját irányíthatjuk, az utolsó pályatípus pedig a fénypisztolyra (vagy ennek híján a d-padra) támaszkodó lövöldözésről szól.

Igazából egyik szekció sem feltétlenül rossz a puszta játékmenetet vagy grafikát vagy bármi más szempontot figyelembe véve. Egy gond van csak: a játék játszhatatlanul nehéz lett. A vezetős részben minden azonnali halált okoz, a fénypisztolyos részben pedig az elfogyó lőszer jelent életvesztést és újrakezdést. (Az akkori szokásoknak megfelelően ez a nyugati verziók átka volt, a Mad City néven ismert japán verzió sokkal könnyebb – ezekkel a változtatásokkal azt akarták elérni, hogy a kibérelt játékot ne lehessen egy hétvége alatt végigjátszani. Nos, ezt sikerült is elérni, nekem 43 év sem volt még elég erre...)

Forrás: VideoGames & Computer Entertainment 1989/07. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

1998 legvégén szavaztatta meg a Zed magazin az olvasóit minden idők legjobb PC-s játékairól, a bizarr listát pedig fent találjátok – bizarr, mert néhol csak egy-egy külön játék, máshol meg egész sorozatok kerültek a kalapba. Érdekes, hogy a listáról mennyi olyan név hiányzik*, amelynek mai megítélése nagyságrendekkel a Mad TV vagy akár a Carmageddon felett van... hol van a Fallout, a System Shock, a Sanitarium és a többi nagyágyú az évtizedből?

*a Thief, a Baldur’s Gate, a Grim Fandango és a Half-Life feltehetően épp a szavazás zárulta után jelentek meg.

Forrás: PC Zed 1999/01. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.

Ki tudja, hogy az online reklámok valaha is kimutatható pénzeket fognak-e megmozgatni... de az mindenképpen biztosnak tűnik, hogy az újsághirdetések trónjára semmi, de semmi nem jelenthet fenyegetést!


Forrás: Wired 1996/03. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Bár idehaza nemhogy az efféle videojáték-reklám volt elképzelhetetlen 1987-ben, de a közönség 99%-a számára az eredeti, dobozos játékok is, az első Last Ninja metsző szempárjára mégis sokan emlékezhetnek: azt, talán a kicsit amatőrre sikerült nindzsaharcot ellensúlyozandó, a legelső Commodore Világ borítójára is átollózta egy gondos kéz – mégpedig pontosan e reklámról kikanyarintva azt.

Forrás: Zzap! 64 1987/02. A bejegyzéshez jelenleg 8 hozzászólás van.


Bár természetesen hivatalosan a Starmasternek semmi köze sincs a 8-bites Atari számítógépeken egy évvel korábban óriási sikert arató Star Raidershez, mindenki tudta, hogy az Activision, illetve egész konkrétan Alan Miller programozó azt vette alapul, éppcsak az irányítást tette át billentyűzetről kontrollerre.

Forrás: Video Games Player 1982/Ősz. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A szögletes Altaïr után itt egy újabb papírfigura: a Resident Evil 6 valódi főszereplője, a közönséges zombi (cadaver animatum).


Forrás: @Gamer 2012/09. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

A Grumman Aircraft Engineering Corporation által gyártott űrruha-prototípus, amit maga a feltaláló, Allyn Hazard JPL-mérnök tesztel a Mojave-sivatag nehéz talaján, valamikor 1962-ben. A mai szemmel nézve komikus  hacuka közel száz kilót nyomott, és ahogy a jobb oldali képen látható, még beépített napelemmel (és bár nem látszik, a hideg holdi éjszakákra készülve egy pici hősugárzóval) is rendelkezett. A tervek szerint a panorámaablakos viselet végig a holdkomphoz lett volna kötve, onnan nyerte volna az oxigént az űrhajós.

Forrás: Shuttershock. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.


Remélem, a féktelen röhögésben senki nem fog megsérülni...

Forrás: Video Games Player 1982/Ősz. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Az első Xbox történetét több nagynevű törölt projekt kísérte, de ezek közül a legjobban talán az fájt, amikor a Level 5 által fejlesztett True Fantasy Online című MMO készítését leállították. Azóta sem derült ki, hogy pontosan mi is csúszott félre, hogy technikai, avagy üzleti problémák vezettek a Microsoft által komolyan támogatott játék eltűnéséhez, de akármi is ment félre, annak máig érezhető következményei voltak az amerikai konzol japán támogatási kedvét illetően.


Forrás: Xbox Nation 2002/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Bár ezek a szépen elmagyarázott, programrészletekkel jól illusztrált BASIC-tanácsadók kiváló lehetőséget nyújtottak arra, hogy egy teljesen kezdő megtanulja a programozás alapjait, az egyhónapos várakozás minden fejezet után valószínűleg nem volt a leghatékonyabb módszer a tanulásra.

Forrás: The Micro User 1983/06. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.