Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

1996. február 17-én elkezdődik Garry Kaszparov sakkmester és az IBM által fejlesztett Deep Blue szuperszámítógép hatodik mérkőzése. A fotó Kaszparov első lépésének pillanatában készült, vele szemben Feng-hsiung Hsu, a projektet vezető mérnök táplálja be a lépést a Deep Blue cseppet sem felhasználóbarát felületén. A meccset végül az orosz nagymester nyerte, és ez az egész 1996-os sorozatra is igaz.

Egy évvel később fordult a kocka, és a Deep Blue legyőzte a világ akkori legjobb emberi játékosát.

Forrás: The Atlantic. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.


E hirdetés láttán igazán kíváncsi lennék arra, hogy tényleg volt-e igazi balhé a Carmageddon körül, vagy már magát a felháborodást is a kiadó SCi találta-e ki.

Forrás: Arcade 1999/06. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Ki gondolta volna, hogy a Jet Pac mögött ilyen komplex történet rejlik, hogy a karakternek nem csak neve, de még munkahelye is van?!

Forrás: Personal Computer Games 1984/02. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.

A második Space Harrier annak ellenére is nyamvadt folytatás, hogy minden régióban ez volt a Mega Drive egyik induló címe, vagyis kiváló lehetőség lehetett volna a bizonyításra. Ehelyett néhány új lényen (mint az itt is látható háromfejű teknős) és effekten (lásd a villámokat) kívül tulajdonképpen semmi nem tudott adni az első rész rajongóinak. És ez az eredeti konzolos kiadás volt: az európai mikroszámítógépes verziók még ezt a szintet sem igazán tudták megközelíteni.


Forrás: Amiga Action 1990/03. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Igen érdekes dolog a szlogenben a felülmúlhatatlan felbontásra hivatkozni, aztán ezt a témakört említés nélkül hagyni a kisbetűs részben... Valószínűleg azért, mert hát ennek a tévének is ugyanaz volt a felbontása, mint minden hasonló eszköznek a nyolcvanas években: zéró, mert ezek az analóg tévék még nem pixeleket használtak. A legtöbb PAL-zónás tévé a specifikációk szerint 625 vízszintes sort tudott megjeleníteni – de ebből a gyakorlatban szinte mindig legfeljebb 576 jelent meg.

Forrás: Acorn User 1983/10. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Hackerkönyv a mesterhackerek titkaival, vagy 65 erotikus fotó a Vénusz-kollekcióban... Akinek 1994-ben volt felesleges 20 fontja, azt ez a két, egymás mellé helyezett hirdetés komoly dilemmába kergette.


Forrás: PC Gamer (UK) 1994/04. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A Space Bunnies Must Die! minden idők egyik legnagyobb videojátékos bukása volt, pedig hát a kiadó mindent bevetett: a főszereplőt Lara Croft még szexibb utódjának terveztették meg, és sokat költöttek reklámra is. Igazából csak egy dolog maradt el; természetesen annak biztosítása, hogy a játék élvezetes legyen... Így aztán nem csak a Cartoon Networkre szánt rajzfilm-sorozat esett kútba, de amikor megjött az éves eladási szám (ez egész konkrétan 2458 darab volt egész Észak-Amerikára), akkor a kiadó Panasonic Interactive előbb a fejlesztőket adta el villámgyorsan, majd jobb lehetőség híján maguk is csődbe mentek.

Forrás: PC Accelerator 1998/09. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A játéktermi Air Buster nevével nem voltak elégedettek a kiadó Namco marketingesei, amikor a játék konzolos (PC Engine, majd Mega Drive) portjaira került a sor, így e verziókat a jobban hangzó (?) Aero Blasters: Trouble Specialty Raid Unit néven adták ki. Az amerikai verziót gondozó Sharp Image Electronicsnak ez a húzás valamiért nem tetszett, így angolul a játék végül eredeti nevén, Air Busterként került a polcokra. Akármilyen címen is játszunk vele, egy semmiképpen nem rossz, de a kiemelkedő minőségtől is messze levő shoot ’em upot kapunk.

Forrás: Mega Drive Fan 1990/12. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Mennyire elszomorodhatott az a gyerek, akinek nem Nintendo 64-et és Super Mario 64-et hozott a karácsony, hanem egy gépelni tanító programot apa Macintosh gépére.

Forrás: MacAddict 1997/01. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Akárhányszor pillantom meg a Hybrid kabalafiguráját, mindig citromba harapó rajzfilmállatok jutnak az eszembe. Hogy a grafikus ezt a hatást akarta-e kiváltani, az nem ismert; de tartok tőle, hogy nem ez volt a szándéka...


Forrás: Zzap! 64 1987/10. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.