Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


A trollkodás csúcsa: míg a kisteremben a BSA riogatja a kedves számítógépezőket a szoftverkalózkodás jogi következményeivel kapcsolatban, a nagyteremben programbörze zajlik, szigorúan ingyen.

Forrás: PC Guru 1994/07. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.



Kiss Richárd küldte be ezt a tökéleteset súroló magyar kézikönyvet, amely ezek szerint a Super Mario Bros. 3 itthon árusított példányait tette még szórakoztatóbbá. A makacs magázás, a Vargányia- és Csipilla-szerű kéretlen magyarítások sora, illetve a játék totális nem-ismeretéről árulkodó fordulatok ugyanolyan mágikusak, mint a Club Nintendo magazin elvadultabb oldalai.

Kellemes ünnepeket mindenkinek!

Forrás: Super Mario Bros. 3. A bejegyzéshez jelenleg 10 hozzászólás van.

„Ultramodern nyomtatónk most csak 995 dollár (plusz ÁFA), de ha szeretne hozzá szoftvert is, hát azért is mindössze egy százast kérünk el!”


Forrás: BYTE 1980/04. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Amit ma magától értetődő dolognak veszünk, egykor forradalmi újdonság volt; ez a hirdetés például azért ilyen bőbeszédű, mert a szimpla népszerűsítés mellett (vagy közben) megpróbálja azt is a nyájas olvasó tudtára hozni, hogy miként is működik a vadonatúj point ’n’ click játékműfaj ezekkel a furcsa ikonokkal, illetve, hogy mekkora megkönnyebbülést is jelent egy kalandjátékban az, hogy karakterünk nem tud elpatkolni.

Forrás: Computer Play 1988/10. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Elvileg az Activator minden Mega Drive-játékkal kompatibilis volt – hiszen bármilyen futurisztikusnak is próbálták bemutatni, a nyolc, földre rakott plasztikdarab tulajdonképpen egy hétköznapi kontrollert helyettesített: a négy irányt, a három akciógombot, illetve a Startot. A kütyü minden szelvénye infravörös sugarat bocsátott ki a plafon felé (ne is álmodj róla, hogy tetőablak, netán nem-vízszintes mennyezet alatt működik!), és ha azt megtörte valamelyik testrészünk, az a gomb aktiválódott. Nem kell nagyon mélyen belegondolni, hogy az ember megértse, hogy miért volt teljesen alkalmatlan a kütyü a verekedős játékok irányítására: lehet, hogy egy rúgással tényleg aktiváltuk a sima rúgást, de bármiféle komolyabb mozdulat, kombó, netán Mortal Kombat-kivégzés végrehajtása lehetetlen volt, még akkor is, ha a gépezet jól olvasta mozdulatainkat – ami az olcsó 1993-as technológiának természetesen nem az erőssége volt.

Forrás: Electronic Gaming Monthly #052. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Először azt hittem, hogy ez a teletext játékmagazin óriási hazudik arról, hogy ők voltak az első naponta frissülő ilyen témájú újság, de amikor megpróbáltam kideríteni, hogy melyik volt az első, mai viszonyok közt is állandóan frissülő gaming weboldal, csak 1995-ös indulókat találtam. Amíg más bizonyíték nem érkezik, akár kész tényként is kezelhetjük tehát, hogy a brit Digitiser volt az első „online” játékújság.


Forrás: Electric Brain 1993/06. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Soha senki nem vádolta meg az Extermination fejlesztőit azzal, hogy nem találtak komoly ihletet a The Thing filmben; de hát nehéz is lenne olyan, a sarkkörön játszódó mutáns szörnyes játékot készíteni, ami ne táplálkozna valamilyen módon abból. Az Extermination azonban inkább arról ismeretes, hogy a japán eredetit a kiadó Sony amerikai és európai szárnya is a saját szájíze szerint lokalizálta: a Deep Space stúdió játékához így két külön angol szinkron létezik – ráadásul Amerikában még a főhős arcát is átrajzoltatták a saját ízlésük szerint.

Forrás: Next Generation 2001/09. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.


A Jet Set Radio fantasztikus játék volt, egyike a Sega tényleg kreatív korszakának remekművei közül – Ryuta Ueda fantasztikus designja pedig nem csak az ehhez hasonló posztereken, de a játék közben is tökéletesen érezhető volt.

Forrás: Famitsu Dreamcast 2000.07.14. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

A Mortal Kombat II története ennél élvezetesebb módon nem is lehetne tálalva: egy tökéletesen magyarított Game Boy „review” meséli el a kidolgozott karakterek motivációit.

Forrás: Club Nintendo Magazin 1994/04. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Az MVM szülőnevelő tanácsnak álcázott hirdetése megannyi kérdést vet fel az emberben: például a második képen látható vasaló vajon melyik évtizedből származhat?


Forrás: Alfa 1989/01. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.