Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


Valószínűleg sosem fog már kiderülni, hogy az Atari miért éppen egy indiai katonai parádé fényképével hirdette meg egy londoni hotel különtermében megtartott rendezvényét. Az Atari 90’s Show nevű eseményen mutatkozott be Európában a Lynx kézikonzol, de a sajtó figyelme inkább a Deluxe Paint ST-re fókuszált, a népszerű rajzprogram ataris verziójára, amely szintén itt debütált.

Forrás: Zero #08. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Az első E3-ra még így próbálták összefogdosni a kiállítókat. Úgy látszik, Linda nem volt elég asszertív, mert a dolog nem sikerült: a rendezvényt végül egy hónappal később, Los Angelesben kellett megrendezni, mert senki nem akart Atlantába utazni.


Forrás: Electronic Entertainment #03. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Ahol a magyar ravaszság és a japán művészet összetalálkozik, ott valami jó eséllyel valami egészen csodálatos dolog születik: esetünkben például a hivatalosan licenszelt Super Mario World Rubik-kocka!

Forrás: Twitter. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Hogy pontosan hány különálló japán számítógépes szabvány is létezett a nyolcvanas években, azt lehetetlen felmérni; de ez a magazinborító legalább a nagyságrendet érzékelteti: a felirat alapján 53 platformra közölnek le összesen 70 játékot, természetesen begépelős BASIC-kód formájában.

Ezek közül csak három volt nyugati masina: az Apple II, a ZX-81, illetve a Japánban VIC-1001 néven futó VIC-20.

Forrás: Micom BASIC 1984/12. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Actually, Frankenstein a doktor neve volt...!


Forrás: Electronic Gaming Monthly #019. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

A pittsburgh-i Carnegie Mellon egyetem 1977 talán legkorszerűbb civil számítógép-parkjával rendelkezett, ami nem is csoda, hisz a PDP-10 mainframe gépet, illetve a PDP-11 terminálokat itt fejlesztették ki. A professzorok következő nagy dobása a cikkben is ismertetett Hydra lett volna (lényegében hálózatba kötött PDP-11-ek), azonban a mikroszámítógépek gyors fejlődése feleslegessé tette e méregdrága rendszert. A fényképek mindenesetre nagyszerű betekintést adnak abba, hogy mi számított csúcsmodernnek ebben az időszakban.

Forrás: Creative Computing 1977/01. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


Bár a hirdetés csak a legapróbb betűkkel utal rá, e hordszárnyas hajó-szimulátor bizony az ekkor még kalandjáték-korszaka előtt álló Lucasfilm Games alkotása volt. Igaz, a fejlesztők nagy része tiltakozott az ellen, hogy addig sci-firől és fantasyról ismert stúdiójuk egy ilyen földhözragadt témát dolgozzon fel; egy designer tiltakozásképp még verset is írt Blood on Water címmel.

Forrás: Computer Gaming World #036. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Hogy mi volt a Konami kedvenc játéktermi hardvere 1987 környékén? A képeken is látható szaggatott-tépett top, amit remélhetőleg azért kimostak a reklámfotózások között.

Forrás: The Arcade Flyer Archive. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

Azt hiszem, bátran állítható, hogy ez az 1976-os hirdetés elévült már, így bátran el merem mondani véleményemet: ennél ócskább ajánlatot még nem nagyon hallottam. Közel 80 kilónyi, négy éve egy szekrényben porosodó ócskavas, ami talán működik, talán nem, mindez alig 425 dollárért.


Forrás: BYTE 1976/05. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Hát igen, ha létezett játék 1990-ben, amellyel kiválóan lehetett csajozni (nem létezett), akkor az egész biztosan az első Zork volt...

Forrás: Zero #15. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.