Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Egy portlandi tévécsatorna beszélgetős műsorát hirdeti az újság, egy teljesen semleges beállítást és felcímet használó reklámmal. Csak egyet lehet tippelni, hogy a műsorvezető úr és tisztelt vendégei vajon a videojátékok káros mivolta ellen érveltek e...

Forrás: TV Guide 1982. december 4.. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Igen, volt olyan idő, amikor az egér működése és használata még közel sem volt magától értetődő, amikor el kellett magyarázni az ikonok húzását, no meg a dupla-klikkelést is a felhasználóknak. Igaz, mivel Mac-egérről van szó, legalább a jobbklikkel nem kellett terhelni az újonc felhasználókat... Bár a Macintosh 1984-es bevezetése előtt is léteztek már ilyen hardverek, ez a számítógép volt az, amely közismertté és mainstreammé tette az eszközt.

Forrás: MacWorld #001. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.


Bár a kezekkel és ujjakkal vannak igen komoly gondok, figyeljünk ezek helyett inkább a nyolcvanas évekből hátramaradt rém menő bajuszra! A Chase H.Q. otthoni verzióinak eredeti japán artja legalább részben ismerős lehet a hazai játékosoknak is, hisz az európai forgalmazó Ocean is ezt a képet használta – éppcsak (nyilván nem licenszelt) egy Lamborghinire cserélték a hősök sárga muscle carját.

Forrás: Beep! Mega Drive 1991/04. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Hivatalos artwork híján az 576 KByte házilagos körülmények közt tervezte meg a Mortal Kombat 2-nek szentelt borítóját. A legtöbb teljesen elfogadható is, de szegény Mileenával piszkosul kibabrált a sors (és a grafikus).


Forrás: 576 KByte 1993/04. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Ki gondolta volna, hogy az Unreal már 1990-ben is tömegesen kapta a 90% feletti értékeléseket? Oké, annyira azért nem tömegesen, mert valószínűleg ez volt a legpozitívabb kritikája a játéknak, de az európai Amiga-magazinok java is minimum 80%-ra taksálta a Ubisoft mára (méltán) elfeledett, jóindulattal is legfeljebb gyenge közepes akciójátékát.

Forrás: 576 KByte 1990/05. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Mindig lenyűgöző látni, hogy a meglehetősen absztrakt felépítésű shoot ’em upokat miként látják lelki szemeik előtt az azok világát kitaláló grafikusok, és e tekintetben a karrierjét játéktermi automataként kezdő Gemini Wing is fantasztikus élményt jelent. Ez a fantasztikus műalkotás még ehhez az eredeti verzióhoz készült, és általában ez díszítette az Európában népszerű mikroszámítógépekre megjelent verziók dobozát is. (A spanyol MSX-kiadás valamiért más képet használt.)

A sajnos beazonosíthatatlan grafikustól származó festmény igen hű a játékhoz: a koponyából előbújó küklopsz-kukacok a második pálya főellenségei, és a kép emellett nem csak az opcionális második játékos eltérő űrhajóját mutatja meg, de a játék talán egyetlen egyedi húzását is: a gép által láncként húzott színes power-up gömböket.

Forrás: Oh!X 1990/05. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Az „olyan jó, hogy beszarsz” lelkendezés, persze olyannyira illedelmesen előadva, amennyire az csak lehetséges.


Forrás: Electronic Gaming Monthly #33. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.

Egy ravaszul elhelyezett kamera kellett csak hozzá, és Otto Bettmann el is készítette minden idők egyik legjobb játéktermi fotóját. A képhez járó információk alapján a Krull automatával a 11-éves, seattle-i illetőségű Jason Dallaire játszik.

Forrás: CNET. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.


A Commodore egyik nagy tévedése Amerikában az volt, hogy az Amigát elsősorban munkára való számítógépként hirdették. Mivel azonban az üzleti programok kínálata meg sem tudta közelíteni az Apple- vagy az Atari-gépek felhozatalát, ez a megközelítés csúfos kudarcot eredményezett – és mire átpozícionálták a gépet a játékosok felé, addigra már késő volt.

Forrás: Amiga World 1985/02. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Az első magyar teszt a szó szerint korszakalkotó Prince of Persiáról a pontszámot tekintve bőkezű volt, a szöveget tekintve azonban jóval kevésbé lelkes.

Forrás: 576 KByte 1990/07. A bejegyzéshez még nincs hozzászólás.