Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Akad egy potenciális hátránya annak, ha valaki gyökeresen meg akar újítani egy sorozatot: ha nem sikerül mindent tökéletesen letesztelni, akkor a millió friss ötlet tönkreteheti a régi mágiát. Pontosan ez történt a Mortal Kombat 3-mal is: a második rész viszonylagos lustaságát érő panaszok hatására a fejlesztők a gárdától a játékmenetig mindenbe belenyúltak, bízva saját rutinjukban, no és persze a sorozat remekül csengő nevében. A Mortal Kombat 3 azonban a vártnál jóval kisebbet szólt; így volt ez a konzolos verziókban is, de ami még komolyabb gond volt, a játéktermekben is igen gyengén termelte a zsetonokat a kabinet – az emberek nehezen bocsátották meg Scorpion hiányát vagy Kabal iszonyatos túlerejét. Mivel 1995-ben a játéktermi gépeket nem lehetett online átalakítani, a Midway más megoldást kellett, hogy válasszon: kiadták az Ultimate Mortal Kombat 3-at, kifejezetten a játéktermi panaszokra reagálva ennek fejlesztése során. A terv bejött, a sorozat megtépázott hírnevét sikerült helyreállítani, és ma már csak nagyon kevesen emlékeznek a bizarr első kiadásra...

Forrás: Ultra Game Players 1996/10. A bejegyzéshez jelenleg 6 hozzászólás van.


A sorozat második részében a ránézésre is alkoholista csecsemő Ausztráliába látogat. Illetve nem, hisz a bestiális gyermeket út közben kihajítják a fedélzetről, így Afrika 192 képernyőjén kell helyt állnia.

És miért van minden élőlényen szemüveg...?

Forrás: The Games Machine #01. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

A hatvanas évek két nagy francia énekese, Sylvie Vartan, illetve Johnny Hallyday, két évvel házasságkötésük előtt egy párizsi játékteremben flippereznek.


Forrás: Getty Images. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.


A „hand to hand combat” szöveghez tartozó képet tökéletesen választotta ki valaki, gratulálok.

A Mazin Saga: Mutant Fighter azonban ezen túl nem feltétlenül érdemes ma a figyelemre: bár a játékidő legalább 80%-t kitevő pörgős beat ’em up szakaszokkal nincs semmi baj, a pályavégi főellenfeleknél sajnos vált a program, és egy hihetetlenül rossz verekedős játékban kell legyőzni az adott biobeast főnököt.

Forrás: Electronic Gaming Monthly #051. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Az ostoba hirdetés mellett érdemes arra is figyelni, hogy a Chaos Engine a sokkal hétköznapibb Soldiers of Fortune néven jelent meg konzolokon. Sőt, Amerikában még az ikonikus borítót is lecserélték, mégpedig erre a fura, de nem igénytelen csoportképre.

Forrás: Die Hard Game Fan 1994/01. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

A csökkenő játéktermi bevételektől tartó Sega 1983. július 15-én lépett be az otthoni platformok világába, rögtön két géppel is. Az egyik az SG-1000 konzol volt, amelynek harmadik verziójából aztán kinőtt a már sikeres Master System.

Kevésbé ismert az SC-3000 névre keresztelt személyi számítógép, amely e reklám tanúsága szerint Franciaországban is megjelent. Ennek képességei az MSX-hez álltak legközelebb. Konzolos párjától eltérően a Sega nem támogatta szoftveresen a gépet, így annak karrierje nagyjából két évet ölelt csak fel. Bár játékok programozását oktató BASIC kártyák voltak az SC-3000-hez, e hirdetés sugallataival ellentétben nem játékplatform volt: inkább az olyasfajta szoftverek tenyésztek rajta, mint a Cheque Book Reconciliation, az izgalmas Loan and Mortgage Calculator, vagy épp a felejthetetlen Expense Analyser Program.


Forrás: Tilt #011. A bejegyzéshez jelenleg 8 hozzászólás van.


Na ilyet se láttam még: frenológiával reklámozott áltudományos program ZX Spectrumra...!

Forrás: Your Spectrum 1984/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Bár a Blizzard játékait akkor Japánban forgalmazó Sourcenext kiadó mindent megtett azért, hogy a StarCraft náluk is befusson (a reklámok mellett beleértve ebbe egy fantasztikus szinkront is), ez nem történt meg, a forradalom Dél-Koreában zajlott végül le.

Forrás: Play Online 1998/08. A bejegyzéshez jelenleg 6 hozzászólás van.

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy borzalmas SNES-játék, amelyet valami istenverte okból a Troll Doll babák licenszével felszerelve készített el a Millennium Interactive lelkes gárdája. Amikor ez a vártnál kevesebb lelket tudott megmérgezni, összegyűlt a teljes csapat, és együtt, minthárom agysejtjüket bevetve valami még szörnyűbbet, valami még hatékonyabbat találtak ki: átírták PC-re és Amigára a játékot, mégpedig a háromszorosan elátkozott Mr. Blobby karaktert használva.

Magyarázat nincs, legalábbis azon kívül, hogy ezidőtájt egész Nagy-Britannia valami komoly pszichózistól szenvedett...


Forrás: MobyGames. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.


Ha most leadod a boltban Amiga 500-adat, kaphatsz helyette egy Amiga 500-at!

Bár első pillantásra természetesen jól hangzik, hogy régi gépünk 200 fontnyi árcsökkenést jelent, a szomorú valóság az volt, hogy a CDTV szimplán egy más dobozba tett és CD-olvasóval szerelt Amiga 500 volt. Ezt persze a Commodore nem verte nagy dobra, szóval a CDTV kivezetése előtti hónapokban futtatott kampány valószínűleg elért néhány vásárlót.

Forrás: Amiga Power 1992/08. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.