Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Az európai cosplay helyzete 1992-ben kritikán aluli volt, így nem véletlen, hogy a terepet jó időre átengedtük a japán próbálkozóknak.

Forrás: Amiga Power 1992/08. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

A fura koncepcióautókat listázó rovatunk (1, 2, 3) következő állomása a 2020-ban bemutatott együléses Mazda Mono-Posto. A Mazda Miata alapjaira felhúzott kocsit a mérnökök kíváncsisága szülte: ők tették fel a kérdést, hogy mi mindent lehet kiszedni egy autóból úgy, hogy az egyre gyorsabbá váljon. A válasz: szinte mindent, kezdve a többi utassal, a raktérrel, vagy akár az ajtókkal. Mivel a kialakítás miatt semmi értelme nem lenne, hangrendszer sincs a gépben.

A kocsinak 2022 végén készült el az utódja NM Concept néven.


Forrás: Motor1. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.


Max Scheler, a stern magazin fotóriportere 1961-ben kereste fel a hidegháborús hisztériában élő Kaliforniát, és remek felvételeken örökítette meg a talán már akkor is bizarr hangulatot.

Természetesen az atombombától is védelmező, vagy legalábbis akként hirdetett menedékeket is vígan lubickoló platinaszőke hölgyekkel hirdették...

Forrás: Max Scheler. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Amikor az ember 1983-ban az egész családnak szóló informatikai magazint indít, az okítást az alapoktól kell kezdeni. Az abszolút alapoktól.

Forrás: Family Computing 1983/09. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Kevés reklámfotót láttam, amiről ennyire ordított volna, hogy azt steril stúdióban, színészekkel és kevés odafigyeléssel készítették el. A könyvek valószínűleg üres lapok az „elegáns” borítókban, és persze a monitor képét is csálén sikerült odarajzolni.

De legalább az üres lapok az asztalon azt a látszatot keltik, hogy ez egy igazi iroda...


Forrás: Flashbak. A bejegyzéshez jelenleg 9 hozzászólás van.


Kevesen tudják, de Japánban nem csak az emberi genitáliát, de a virág-beporzást is csak pixelizált formában lehet bemutatni...

(Még mielőtt: ez afféle vicc csupán, ami minden idők legrosszabb minőségű borítóképéből űz gúnyt.)

Forrás: Cool Box Art. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

A Boilerhouse egyedi játék volt, és ezt nem csak a borítóra rakott úr egészen különleges arcszerkezetére és egyéb testi problémáira értem, de a játékmenetre is. A Novotrade által tervezett játékban négy nagy bojlerben feszülő nyomást kellett fokozatosan, de igen gyorsan lecsökkenteni, ami azért nem a tipikus Spectrum-játékok műfaja volt...


Forrás: Crash 1984/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Ma már persze ez a látvány nem jelent sokat, de 1978-ban a Merlin grafikus hardver tényleg igen impresszív volt. Sajnos a gyártók a rossz lóra tettek: ekkoriban az S-100 bus napjai már meg voltak számlálva.

Forrás: Creative Computing 1978/03. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Értem én, hogy Dan Dare néha az eredeti képregényekben is méretes arccal volt megrajzolva, de szegény brit hőssel ezen a képen még így is brutálisan kibabrált a grafikus...


Forrás: CU Amiga 1990/05. A bejegyzéshez jelenleg 9 hozzászólás van.

A Square egyik gigászi riválisa a hülyenév-bajnokságban mindenképpen a Sega, az ő egyik csúcsteljesítményük pedig mindenképpen a játéktermi (majd Dreamcastra portolt) Cyber Troopers Virtual-On Oratorio Tangram volt. Ez persze nem jelenti azt, hogy a játék bármilyen más tekintetben rossz lett volna; sőt, a mecha-mániások szerint ez az anime-inspirálta óriásrobotos, fürge arénaharc-szimulátor a Sega egyik remekműve.

Forrás: Dreamcast Magazine (JP) 1999.01.08. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.