Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.


Hogy ez volt-e a legelső, magyar nyelvű beszámoló arról, amit ma játékkonzolként és videojátékként ismerünk, azt nem tudom, de az biztos, hogy a Csongrád Megyei Hírlap az elsők közt számolt be erről az új fejleményről.

És bár ez dicséretes, azért sok marhaság is akad a beszámolóban; ami valahol érthető is, hiszen úgy kellett az írónak bemutatnia a találmányt, hogy semmiféle viszonyítási alapja nem lehetett ahhoz. Az Odyssey azonban nem tudott grafikát, „játékpályát” megjeleníteni: papírrajzok jártak hozzá a dobozban, és azokat kellett a tévére ragasztani. (A dobozban kétféle tévémérethez való illusztráció is lapult.) Természetesen az sem igaz, hogy vezeték nélküli multiplayerre lett volna lehetőség – de legalább a cikkíró látnoki képességeire nem lehet panaszunk, mert oly sok évvel később ez is lehetségessé vált, és csak az internet feltalálása kellett hozzá.

Forrás: Csongrád Megyei Hírlap 1972. augusztus 4. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Mai szóhasználattal élve az Atari 5200 és a Colecovision teljes third party játékkínálatát foglalta össze ez az oldalpár – beleértve a még meg nem jelent játékokat is. Csak egy összehasonlítás a mai szoftvermennyiségekkel: a már megjelent, illetve a már bejelentett játékok száma két konzolra 38-at számlált, Steamen pedig csak tegnap 44 játék jelent meg. A minőség persze egy teljesen más kérdés; az eszelős felhozatal egy igen fürge szemrevételezés alapján semmi olyat nem tartalmazott, ami fel tudta volna venni a versenyt mondjuk a Wizard of Worral.

Forrás: Computer Games 1984/04. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

„Csak ebben a magazinban legalább egytucat otthoni számítógép hirdetése szerepel.”

Most itt van még egy!


Forrás: Creative Computing 1978/05. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


A Koei finoman szólva sem a PC-s, kelta legendákat feldolgozó játékokról ismert, a Balor of the Evil Eye teljesen kilóg a japán kiadó történetéből.

A megfejtés persze egyszerű: ez a cég rövid ideig létező amerikai szárnyának, és elsősorban Stieg Hedlund designer műve volt; és ez sajnos meg is magyarázza, hogy a kiadó e reklámon túl miért is nem költött a marketingre. Pedig ez a játék megérdemelte volna: keverednek benne a stratégia-, a kalandjáték- és az RPG-elemek, és nem kellett volna sok hozzá, hogy korának (1995-ről beszélünk) egyik közismert PC-s játékává váljon.

Forrás: Dimension 3 1995/07. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Remélem, ezek nem az iskola legjobb tanulóinak csúcsművei, mert őszintén szólva ezek láttán nem nagyon jött meg a kedvem beiratkozni...


Forrás: Games TM 2009/06. A bejegyzéshez jelenleg 6 hozzászólás van.

Pillanatfelvétel egy Newcastle-i játékteremből.

A fotó valószínűleg 1980-ban készült, és eredetileg a Newcastle Chronicle napilapban jelent meg.

Forrás: Chronicle Live. A bejegyzéshez jelenleg 6 hozzászólás van.


Egy Scott Adams-féle szöveges kalandjátékban elvileg bármi megtörténhet. A gyakorlatban persze legtöbbször az igen suta interpreter és az emberi gondolkodásmódot elutasító és kigúnyoló „logikai” kihívások közti vákuum pusztítja el az ember élni akarását, de amúgy tényleg, szinte bármi más is megtörténhetne...

Forrás: Antic 1983/02. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Minden, hosszú múltra visszatekintő játékkiadó hagyatékában vannak olyan játékok, olyan sorozatok, amelyeket nem tudtak olyan sikerré kinevelni, hogy azok ma, a több száz millió dollár költségvetésű megaprojektek korában is nyereségesek lehetnek. A Breath of Fire-széria is ilyen: az öt fő epizód nagyszerű, többször tényleg újítani tudó szerepjáték-élményt kínált, de jónéhány, csak Japánban megjelent mobilos mellékszálat leszámítva már 22 éve nem léphettünk be e világokba.

Forrás: Official PlayStation Magazine (US) 1998/11. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Bizony, a digitális terjesztés, no meg az egyszerhasználatos kódok megjelenése előtt létezett olyan, hogy használt PC-s játék.


Forrás: PC Action 1993/13. A bejegyzéshez jelenleg 6 hozzászólás van.


Mondatok helyett puszta szavak, design helyett magenta és érthetetlen hieroglifa – bizony, a hetvenes években lett volna mit tanulni a nyugattól reklámtervezés terén...

Forrás: Interpress Magazin 1976/01. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.