Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Bár a The Last Ninja (stílusa: hagyományos) tényleg készült ZX Spectrumra, végül nem jelent meg. Az egész biztosan a Crash magazin korai előzetesének fordításaként létrejött fenti írás a Spectrum Világban azonban a már megjelent játékok közt említi a System 3 programját – vélhetően jól felidegesítve az átiratra vágyó magyar játékosokat.

Forrás: Spectrum Világ 1988/04. A bejegyzéshez jelenleg 9 hozzászólás van.

Sam Raimi saját szuperhőse természetesen egy pszichotikus őrült volt. A Darkman játékfeldolgozása pedig természetesen egy ócska, harmadrangúnak is csak jóindulattal nevezhető akciójáték volt.

Ettől függetlenül a hirdetés igen stílusos, szóval legalább ezen a téren gratuláció illeti az Oceant.


Forrás: Megazone 1991/08-09. A bejegyzéshez jelenleg 4 hozzászólás van.

Meglehetősen száraz beszámoló a magyar iskolák 1984-es számítógép-ellátottságáról, a számítástechnikai szakkörökről, és persze arról, hogy a Fővárosi Pedagógiai Intézet „mérései” szerint a „támadó” számítógépes játékok fokozzák a gyerekek erőszakra való hajlamát.

Forrás: Élet és Tudomány 1984/02. A bejegyzéshez jelenleg 6 hozzászólás van.


Megvallom, a Harajuku After Dark már nagyszerű logójával annyira megfogott, hogy nem tudtam nem leközölni ezt az apró előzetest. Aztán persze kiderült, hogy a nyomozós kalandjáték már önmaga is van olyan érdekes, hogy érdemes tudni róla; ha másért nem is, hát azért, hogy rögtön szomorkodjunk, hogy sosem jelent meg angolul. A Yoyogi parkban talált kibelezett hullával induló történet viszonylag realisztikus nyomozást mutat be: nekünk kell felszedni a bizonyítékokat, kihallgatni a szemtanúkat, bejárni a környék utcáit, telefonon felhívni az illetékeseket és információforrásokat. Bár a történet a japán játékosi közös tudat szerint kifejezetten komplex volt, így sokan nem is tudták kibogozni a szálakat. Ennek persze jó eséllyel az az oka, hogy a játék felénél felbukkanó két karakter telefonszámát a játék maga nem tartalmazza – azok csak a kézikönyvben szerepelnek. (A kiadó Kogado kérésére még a magazinok sem közölték azokat le végigjátszásaikban.)

A játék az MSX mellett PC-88 és PC-98, illetve Sharp X1 gépekre jelent meg.

Forrás: MSX Fan 1989/01. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

A SNES megjelenésével a Nintendo Európában is úgy döntött, hogy jogi úton teszi lehetetlenné a játékkártyák bérlését. Bár a többi platform nem élt ezzel a lehetőséggel, ez néhány év alatt még Európában is kinyírta a lehetőséget.

A NES-korszakban a cég (és a többi kiadó) még másként küzdött a lehetőség ellen: a japán fejlesztésű játékok nyugati kiadásait jóval nehezebbre programozták, hogy egy hétvége alatt ne lehessen őket végigjátszani.


Forrás: N-Force 1992/10. A bejegyzéshez jelenleg 8 hozzászólás van.

Amennyire tudom, Dante Poklában senki nem szenved nyakig az izzó lávában; a kilencedik körben a testvér- és szülőgyilkosok, valamint a hazaárulók vannak nyakig jégbe fagyva. Mindez persze nem számít: a GroupWise végre lehetővé teszi, hogy megszervezzük faxainkat, akár a személyhívónkon kereszült is!

Forrás: Internet Kalauz 1996/04. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.


Igen, ez egy kizárólag a videojátékokkal foglalkozó magazinban elhelyezett hirdetés, amely arra hivatott felhívni a figyelmet, hogy ma már nem csak irodai szoftverek léteznek, hanem szórakoztató programokat is találhat az ember, ha nagyon körülnéz.

Forrás: Computer Gaming World #086. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Felteszem, a kompozíció azt volt hivatott bemutatni, hogy a számítógép szép lassan a mindennapi élet szerves részévé válik.


Forrás: Commodore Újság 1986/06. A bejegyzéshez jelenleg 16 hozzászólás van.


17 hosszú évvel e reklám megjelenését követően a CIA hivatalosan is elismerte az Area 51 közigazgatási területen levő Homey Airport létét, és részletezte annak az U-2 repülők kifejlesztésével elindult történetét és feladatát. A számozás logikája nem ismert, hiszen az Area 51 szomszédja az Area 15. Maga a terület léte természetesen sosem volt megkérdőjelezhető.

A reklám pedig természetesen az első, a digitalizált felvételeket használó Area 51 konzolverzióit népszerűsíti. Igaz, egy efféle fénypisztolyos lövöldözésben pont a történetet és a rejtélyt nem nagyon lehet átadni; ettől persze a bázis ellepő idegenek durva megbüntetése élvezetes, egyszerű móka.

Forrás: Ultra Game Players 1996/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Nem, ez nem az a The Sorcerer’s Apprentice, amellyel talán te is játszottál Commodore 64-en. Nem, ez egy rajzprogram volt, amit valamiért ezzel a vörös várral próbált meg eladni az aprócska amerikai Event Horizon kiadó. Valószínűleg nem sok sikerrel: a program, amennyire utána tudtam nézni, nem maradt fenn az utókor számára.


Forrás: Commander 1983/06. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.