Napi retró?

Részben azért, hogy a sok gigantikus cikk között apróságokról is szót tudjak ejteni, részben pedig azért, hogy minden nap érkezzen valami új tartalom az oldalra, ezt a rovatot találtam ki. Itt minden nap legalább egy új bejegyzés lát majd napvilágot, mindig egy kép, illetve az azt kísérő szöveg formájában. Ezek mindegyike olyasmi lesz, ami számomra érdekesnek vagy szórakoztatónak tűnik, de azt persze nem tudom megígérni, hogy ezzel mindenki minden nap így lesz – a cél az, hogy változatos és informatív bejegyzések szülessenek, amelyeket mondjuk egy év után kifejezetten üdítő lesz végiglapozni.

A képek közt lesznek fejlesztési relikviák, újságokból szkennelt hirdetések és cikkek, különféle dobozképek, fotók, és gyakorlatilag minden más, ami csak elképzelhető. Mivel a hangsúly a képeken van (a kísérőszöveg ritkán hosszabb egy bekezdésnél), ezek sokszor nagyméretűek, előre is elnézést, ha valakinek belerúg a mobilos adatforgalmi limitjébe néhány tízmegás file. Ha esetleg lenne tipped egy bejegyzéshez, a grath@retro.land emailcímen tudsz elérni.

Érdekes írás a world wide web előtti internetről és az email előtti elektronikus levelekről.


Forrás: PC-X 1994/10. A bejegyzéshez jelenleg 3 hozzászólás van.

Butties és smegger, naff és chuffed – brit tiniszleng 1993-ban, ahogy azt az öltönyös Tengen-marketingtanács elképzelte...

Forrás: Sega Force 1993/02. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Rendben, ennek a hirdetésnek semmi köze nincs a játékokhoz vagy a számítástechnikához, de amikor régi reklámokat keresve rábukkantam, nem tudtam csak úgy otthagyni. A hirdető egyedi bronzajkakat ígért, mégpedig kizárólag női közönségnek, hogy a hölgyek a horrorisztikus öntvénnyel szívük választottját lepjék meg. A célpont a fémszájat aztán övcsat helyett, vagy éppen bicepszpántra erősítve is hordhatta. És hogy mi az a bicepszpánt? Ijesztő kérdés...

A reklám 1972-ben izgatta a női fantáziát.

Forrás: Reddit. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

A tokiói BattleTech Center nyitását ünnepli ez az oldal, amely megmutatja, hogy miként is néztek ki 1993-ban ezek a nagyszerű, speciális játéktermek. A hálózat aranykorában Amerikában és Japánban összesen 26 ilyen központ üzemelt, melyek 1994-től kezdve már az adott országon belüli online játéklehetőséget is nyújtottak. Erre akkor volt szükség, ha egy-egy helyen nem volt tele a 16 csataállomás.

Bár később néhány új, nem BattleTech-játékkal is próbálkozott az üzemeltető Virtual Worlds, a japán játéktermek olyan gyorsan fejlődtek, hogy 1995-ben már nem volt közönség ezekre a nagyon korai 3D-s játékokra, még akkor sem, ha online lehetőségeikkel azért alaposan előzték a piacot.

Akit közelebbről is érdekel a hangulatos körítéssel felruházott központ működése, az ezt a videót nézze meg!


Forrás: Game You 1993/08. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Nem kell hátrahőkölni az áraktól (mint ahogy én tettem először), hisz a hirdetés új-zélandi dollárral dolgozik.

Innen is komoly elismeréssel gratulálnék a „Microsoft Knows Games” logó megtervezőjének!

Forrás: Total Games 1997/04. A bejegyzéshez jelenleg 5 hozzászólás van.

Az eredetileg PC-98-ra megjelent New 3D Golf Simulation: Devil's Course később további négy konzolon is napvilágot látott, és ki tudja miért, de mindegyiken más címmel. Ez főleg azért furcsa, mert az eredeti verzió egy kiegészítő lemez volt egy hagyományos golfjátékhoz – ez pedig, ahogy a hirdetés is sugallja, sokkal vadabb feldolgozása volt a sportnak.

SNES-en The Hyper Golf : Devil's Course volt a játék címe, SNES-en már True Golf Classics: Wicked 18, Saturnon Valora Valley Golf, és végül 3DO-n már szimplán Wicked 18.



Forrás: The Super Famicom 1993.01.08. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Csupa óriási cím a kellemesen káosz-futurisztikus borítón: ott van az Ohm’s Law, a Poetry, és persze egy egész generáció kedvence: a Quadratic Equation!

(Ez a magazin kizárólag az olvasók által küldött, illetve különféle programozási könyvekben található begépelős programokból állt, így teljesen természetes, hogy tartalmában semmiféle rendezői elv nem fedezhető fel.)

Forrás: Sinclair Programs 1982/05-06. A bejegyzéshez jelenleg 2 hozzászólás van.

Ha valakinek van elmélete arról, hogy a játék, a hirdetés illusztrációja, illetve a reklámszöveg milyen koncepció mentén illenek egymáshoz, az nyugodtan ossza meg egy kommentben – nekem gőzöm sincs arról, hogy a Jak & Daxter hősei mit keresnek lovasrendőrök mellett...

Forrás: Play (US) 2002/04. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.

Még a szemed is kipukkan, ha a gépedben egyszerre dübörög a Creative hangkártyája és 3D-s gyorsítókártyája!

A videokártya a Rendition Vérité V1000E chipre épült, és mint ilyen, inkább széleskörű kompatibilitásáról, és nem feltétlenül tényleg szempukkasztó teljesítményéről volt híres. Érdekes, hogy a francia reklám nem említi meg a GPU-hoz csomagolt játékokat*; lehet, hogy azok csak Amerikában voltak a dobozban?

*furcsa válogatásként a Quake shareware-verziója mellett a Rebel Moon, a Flight Unlimited, illetve a Battle Arena Toshinden SE volt a négy ajándék.


Forrás: Univers Jeux & Micro 1996/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.


Bár ezt nemhogy a hirdetés nem említi meg, de megjelenéskor a Konami is minden magazinnak azt hazudta, hogy az ötödik Contra Japánban készült, a Legacy of War valójában az Appaloosa stúdió műve volt. A furcsa elemekkel teli játék (az anaglif 3D-mód, vagy éppen a dzsungelbéli játékterem, ahol a Gyruss mellett egy új retro alkotás, a Battle Tank és a Pac-Man keverékeként létrejött Pac-Tank is játszható volt) sajnos nem lett nagy siker, a sorozat rajongóinak nagy része még az impresszív főellenfeleknek sem tudta megbocsátani, hogy az addig oldalnézetes Contra hirtelen felülnézetes játékká vált, és bizony amiatt is sokan húzták az orrukat, hogy a poligonból épült tájon rengeteg sprite-karakter mászkált és harcolt.

Forrás: Ultra Game Players 1996/12. A bejegyzéshez jelenleg 1 hozzászólás van.